بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

آلاشت


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه آلاشت

روستایی که در سال 1352 خورشیدی تبدیل به شهری سرسبز و زیبا شد، با توجه به معنی نامش، به راستی آشیانه عقاب بود؛ عقابی که قاجاریان را کنار زد و خود، سردمداری حکومتی 50 ساله را به دست گرفت.

آلاشت، شهری تاریخی است در دل کوه، با خانه‌های قدیمی کاهگلی و چوبی و سقف‌هایی صاف که در کنار هم جای گرفته‌اند و کوچه‌های باریک و پیچ ‌در ‌پیچش، قهر و کدورتی را باقی نمی‌گذارند. سابقه این شهر، به دوره زندیه می‌رسد و اکنون آنجا، فقط سالخوردگانی سکونت دارند که با صفای ضمیرشان، مسافران را ماندگار می‌کنند؛ یکی از سرگرمی‌های آنها، جمع‌آوری گیاهان دارویی در فصل بهار است.

طبیعت بکر و زیبای آلاشت، علاوه بر گیاهان دارویی، درختان متنوع کوهستانی مثل تلكا، زالزالك، ازگيل، ترنج، سيتي، گردو و غیره را در دل خود پرورش داده و طبیعتی حفاظت‌شده دارد. شهر آلاشت که در سوادکوه استان مازندران قرار گرفته، دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است و دو بخش بالاآلاشت و پایین‌آلاشت دارد که شهرداری، مسجد، هتل، پمپ بنزین، رصدخانه و دیگر نمادهای شهری‌اش، در بالاده یا بالاآلاشت قرار گرفته و بیشتر خانه‌هایش، در پایین‌ده.

نخستین رصدخانه مازندران، در آلاشت است که بر فراز تپه‌ای قرار گرفته و قوی‌ترین تلسکوپ غیر حرفه‌ای را دارد؛ این رصدخانه، به نام رصدخانه آیت‌الله صالحی مازندرانی معروف است. مسجد رضاشاه یا مسجد امام حسین (ع)، با دو مناره و گنبدی طلایی رنگ نیز، توسط رضاخان ساخته شده است. هتل آلاشت هم، یادگار پهلوی دوم و مختص اسکان آنان بوده است؛ این بناها، در بالاآلاشت قرار دارند.

زیباترین خانه آلاشت، خانه بزرگی در پایین‌ ده و منسوب به رضاخان است که با کنده‌کاری‌های جذاب، در دو طبقه ساخته شده و اکنون موزه مردم‌شناسی است. معبد دختر پاک، آبشار چرات (آبشار نارم) و معادن زغال‌سنگ، از دیگر دیدنی‌های این شهر هستند.

شیش‌انداز، دیس‌کباب، کئی‌پلا و خورش آلو بخارا، از غذاهای لذیذ آلاشتی‌هاست که چشیدنشان، لذتی وصف‌ناپذیر دارد. آب آشامیدنی آلاشتی‌ها، از چشمه‌ هری‌خامه تأمین می‌شود و به اعتقاد اهالی، خاصیت دارویی دارد. در این منطقه، ببر، پلنگ، گوزن، بز كوهي و خرگوش دیده شده و پرندگانی همچون كبك، قرقاول، كبوتر وحشي و غیره، در جنگل‌هایش آواز سر می‌دهند. جوراب‌بافی نیز، از جمله صنایع‌دستی اهالی منطقه است.

اواخر تابستان و اوایل پاییز، بهترین زمان سفر به آلاشت است؛ چراکه آب و هوایی بی‌نظیر و مه‌آلود همراه با طبیعتی مسحور‌کننده دارد. کمپ یا سوئیت‌های شهرداری و یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی، بهترین مکان برای اسکان گردشگران است.

جاهای دیدنی آلاشت

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: