بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

نراق


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه نراق

نراق شهری نسبتاً بکر و زیباست که در 18 کیلومتری شهرستان دلیجان در جنوب شرقی استان مرکزی قرار دارد. این شهر با مساحتی در حدود 70 کیلومتر مربع، از غرب به دلیجان، از شرق به مشهد اردهال، از شمال به روستای جاسب و از جنوب به روستای سینقان منتهی می‌شود. اقلیم خاص، حفظ کالبد سنتی و آداب و سنت‌های اهالی، ویژگی خاصی به این شهر بخشیده است.

شکل‌گیری شهر نراق به پیش از اسلام بر می‌گردد. در گذشته، مردم این منطقه، به صورت پراکنده در هفت مرکز جمعیتی زندگی می‌کردند و ساکنان آن زرتشتی بودند. در قرون اولیه اسلامی، این شهر به شکل امروزی در منطقه محله سفلی و به مرکزیت مسجد امام حسن (ع) شکل می‌گیرد.

در مورد وجه تسمیه نام این شهر، به باور برخی از تاریخ‌نویسان، نراق به معنای برآمدگی و بلندی زمین بوده و چون در گذشته، به اراک امروزی "عراق" می‌گفتند و نراق در بلندترین نقطه عراق قرار داشت، آن را "نر عراق" نامیدند. برخی نیز، نام این شهر را برگرفته از نام ستاره‌ای می‌دانند.

نراق، آب و هوای معتدلی دارد و همین، موجب شده تا هر سال در بهار و تابستان، گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف کشور جذب کند. بخش عمده آب این شهر، از قنات تأمین می‌شود و چشمه رود دره، یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های فصلی این شهر است.

گیاهانی مثل مرزه کوهی، ریواس و آویشن که پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهند، ممناظری چشم‌نواز را به ما هدیه می‌دهند. در مزرعه‌های این شهر نیز، گیاهان پرورشی مثل گندم، جو و سیب زمینی کاشته می‌شوند.

امروزه اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی و دامپروری بوده و قالی، گلیم و کرباس، محصول دست زنان و مردان هنرمند این منطقه است. مسجد جامع، یخچال، آب‌انبار و همچنین، اماکن مذهبی چون زبیده خاتون و امامزاده یحیی برخی از جاذبه‌های تاریخی این شهر هستند.

بازدید از اماکن تاریخی، استفاده از جاذبه‌های طبیعی، پرسه زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های این شهر و خرید شیرینی جوزغند که از سوغاتی‌های معروف این شهر است، خاطره‌ای دلپذیر را برای هر گردشگری به یادگار خواهد گذاشت.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: