بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

عقدا


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه عقدا

عقدا شهریست تاریخی در مرکز ایران و استان یزد. هنگامی که از مسیر یزد به نائین می رویم بعد از گذشت 100 کیلومتر به این شهر می رسیم که همواره در تاریخ نامش کنار اسم یزد آمده است.

هنگامی که در مورد تاریخ این شهر به دنبال اطلاعات می رویم به مطالب جالبی بر خورد می کنیم. در بعضی از منابع گفته شده در زمان ساسانیان یزدگرد اول سه سرهنگ داشت که عقدار یکی از آنان بود. این سرهنگ بزرگ ساسانی در بیست فرسخی شهر یزد یک قنات جاری کرد و برای آن، قلعه شهر بزرگی ساخت و آن را عقدار نامید. البته در بعضی منابع گفته شده نام آن را ده گبر نامیده است.

در مورد وجه تسمیه این شهر علاوه بر آنچه گفته شد روایتی دیگری نیز در تاریخ آمده است. گفته می شود در حدود قرن 7 به دلیل اینکه تمام ساکنان زرتشتی بودند این شهر را گبرگاه می نامیدند. این شهر به دلیل اینکه در آن زمان دیوار دفاعی نداشت به طور مداوم مورد حمله غارتگران قرار می گرفت. روزی خواجه نصیرالدین در راه سفرش آنجا اتراق می کند و طرح ساخت دیوار دفاعی شهر را می دهد ولی بعد از ساخت دیوار می گوید تنها کسانی که مسلمان بشوند حق ورود به شهر را دارند، پس تعداد زیادی از اهالی شهر مسلمان می شوند و در یک شب همزمان عقد 40 دختر و پسر تازه مسلمان انجام شده و از آن پس شهر را عقدگاه می نامند.

جاهای دیدنی عقدا

جاهای دیدنی عقدا
مسجد جامع عقدا

نوع جاذبه: تاریخی

مسجد هلاکو

نوع جاذبه: تاریخی

دروازه عقدا

نوع جاذبه: تاریخی

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: