بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

مشکین شهر (خیاو)


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه مشکین شهر (خیاو)

شهری که 100 کیلومتر با مرکز استان اردبیل فاصله دارد و در شمال غربی آن قرار گرفته و می توان گفت کی از غربی ترین شهر های استان به حساب می آید. این شهر که هم در دامنه  شمالی رشته کوهستان معروف سبلان و چند رشته کوه دیگر قرار گرفته و هم چندیدن و چند رود از درون یا کنارش گذشته، به یکی از شهر های خوش آب و هوای استان در تابستان تبدیل شده و البته زمستان های سردی نیز دارد. ارتفاعش از سطح دریا به 1830 متر رسیده، با مساحت 1530 کیلومتر مربعی حدود 160 هزار نفر جمعیت داره.

هنگامی که در مورد تاریخش تحقیق می کنیم، اثرش در بیشتر تاریخ ایران کهن پیدا می کنیم. از دوران ماقبل تاریخ و اوایل تاریخ می توانیم آثاری در منطقه یری پیدا کنیم. از دوره اشکانیان آثار مختلف سفالی، فلزی و شیشه ای در این شهرستان پیدا شده است. در زمان ساسانیان کتیبه هایی در خود جای داده که خبر از اهمیت این منطقه داشته است و اهمیت نظامی آن را نشان می دهد. همچنین در زمان بعد از اسلام به ویژه زمان صفویان به دلیل وجود قلعه قهقهه، یکی از مکان های مهم برای جنگ با عثمانی ها به شمار می رفته است.

اگر در باره وجه تسمیه نام شهر از مردمش سوال کنیم، خواهند گفت که اين شهرستان در قدیم، مشکين يا پشكين بوده و دلیلش منسوب بودن به پيشكين بن محمد از ملوك اهرواتابكان آذربايجانی بوده است ولي تناوباً نامش بین خياو و مشکين تغییر می کرده است و امروزه به هر دو نام شهرت دارد.

مطالب مرتبط با مشکین شهر (خیاو)

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: