بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

روستای بیاضیه


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه روستای بیاضیه

در حدود 53 کیلومتری جنوب شرقی خور و بیابانک، از توابع نایین، در دهستان نخلستان، یکی از روستاهای تاریخی استان اصفهان قرار گرفته که پر است از جاذبه های تاریخی و طبیعی که همین اهمیت بالایش را نشان می دهد. این روستا با جمعتی حدود 500 نفر، بافتی کویری دارد. خانه های قدیمی روستا عموما از خشت درست شده اند، ایوان هایی با طاق بلند، حوض های بزرگ، اتاق های زمستانی و تابستانی از قسمت های این خانه ها به شمار می روند.

هنگامی که در تاریخ دنبال این روستا می گردیم، متوجه می شویم که نام های مختلفی داشته است. به طور مثال ناصر خسرو قبادیانی هنگامی که در سال 444 هجری قمری از این منطقه عبور می کرده، این روستا را پیاده نامیده و صحبت از مرکزیت آن به میان آورده است. در اصل اسم درست این روستا بیاضه است ولی در نقشه های پیوسته ایران به صورت بیاضیه نوشته می شود. وجه تسمیه این روستا به خاطر مناطق اطرافش بوده که به دلیل دشت های نمک سفید به نظر می رسد. در زبان عربی بیاض به معنای سفید است.

این روستا به خاطر جاذبه های فراونش از جمله ارگ قدیمی و ساباط‌ها، پایاب‌های سرپوشیده، قنات‌ها، حسینیه و مسجد جامع قدیمی و امامزاده واقع در روستا، نخلستان‌های انبوه و کوه اسب رسول با ارتفاع ۲۳۳۰ متر، یکی از مناطقیست که حتما باید در استان اصفهان به آن سر بزنیم و از گشتن در آن لذت ببریم.

جاهای دیدنی روستای بیاضیه

جاهای دیدنی روستای بیاضیه
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: