بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

مراغه


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه مراغه

مراغه باغ شهر ایران، بهشـت آذربایجان و دروازه ی تمدن آذربایجان است.

اگر 140 کیلومتر به سمت جنوب از تبریز دور شویم به شهرستان مراغه می رسیم. این شهرستان با وسعتی 2185 کیلومتر مربعی و جمعیت 250 هزار نفره و با ارتفاع 1477 متری از سطح دریا از نظر توپوگرافی به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. بخش شمالی که شامل دامنه های جنوبی ارتفاعات سهند و بخش جنوبی که شامل دشت و جلگه می شود. شيب عمومي زمين در اين شهرستان از شمال به جنوب است و سه رودخانه ليلان‌چاي، مردق‌چاي، صوفي‌چاي از رودخانه‌هاي مهم تأمين‌كننده آب كشاورزي شهرستان هستند. البته مهمترین دلیل رونق کشاورزی در این منطقه، زمین های حاصلخیز آن است. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل و نسبتا مرطوب است.

هنگامی که در مورد تاریخ مراغه تحقیق کنیم، متوجه می شویم که مراغه یکی از مناطق مهم حکومت ماناها بوده و جز سه ایالت مهم آذربایجان قدیم شناخته می شده است. منابع تاریخی مراغه و کوه اسنوند را زادگاه زرتشت نامیده اند. یکی از نکات مهم تاریخی این است که این شهر در زمان هلاکوخان پایتخت این حکومت بوده است. مراغه علاوه بر داشتن 300 اثر اریخی یکی از مناطق پرورش ادیبان، دانشمندان و هنرمندان بوده است.

درباره نامنگذاری این شهر وقتی سوال می کنیم، به این جواب می رسیم که مراغه از زبان ترکی که در این منطقه رواج داشته گرفته شده است. مراغه تبدیل یافته کلمه ماراآغاست که در این زبان به معنای جایگاه بزرگان است. مهمترین سوغاتی مراغه که می توانیم با خود ببریم، صابون، باسجوق می باشد. همچنین پنيرهاي خوش مزه و كره حيواني, سرشير و خامه مخصوص و چرم از معروفترین سوغاتی های این دیار هستند.

پرواز به مقصد مراغه

فرودگاه سهند مراغه

فاصله تا مرکز شهر: 20 کیلومتر

آدرس: استان آذربایجان شرقی، مراغه، بولوار پاسداران

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: