بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

ایزدخواست


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه ایزدخواست

شهری کهن و با سابقه‌ای دیرینه میان بخش مرکزی شهرستان آباده در استان فارس قرار دارد. کهن شهر ایزدخواست که روزگاری از شکوه و رونق برخوردار بود امروزه در دوران رکود به سر می‌برد و ساکنین آن در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند.

این شهر در حدود 340 کیلومتری شمال شهر شیراز و در مسیر بزرگراه شهرضا به آباده قرار گرفته و آثار تاریخی درخشانی را در سینه خود جای داده است. گردشگران و سفرنامه نویسان بسیاری در سفرنامه‌های خود از این شهر یاد کرده‌اند.

روایات گوناگونی در مورد ریشه نام این شهر وجود دارد. برخی از محققین بر این باورند که نام این شهر برگرفته از نام یزدگرد ساسانی بوده و با نام یزدگرد خواست خوانده می‌شد که پس از اسلام به ایزدخواست تبدیل شده و طبق تعریفی دیگر ایزد خواست ریشه‌ای گبری داشته و به معنای اراده خداوند است.

بر اساس آثار به جای مانده دوران رونق این شهر به عصر ساسانی بازمی گردد. وجود قلعه باستانی و با عظمت ایزد خواست سند زنده‌ای است بر قدمت این منطقه باستانی.

این منطقه در طول تاریخ فراز و فرودهای بسیاری تجربه نمود. عده زیادی از طوایف این منطقه در زمان حمله افغان‌ها مجبور به رها کردن ملک خود شدند و در دوره‌ای به خاطر مرکزیت، طوایف مختلفی از قلاع و شهرها و روستاهای اطراف چون اصفهان، شیراز، ملایر، بختیاری و... به این منطقه وارد شدند.

بنای قلعه، پل، سد قوسی و کاروانسرای شاه عباسی تعدادی از آثار این شهر زیباست که امروزه به محل مناسبی برای گردشگران بدل شده است. این شهر باستانی امروزه از شرایط مناسبی برای زندگی برخوردار نیست و با ایجاد زیر ساختهای لازم می‌تواند علاوه بر ایجاد امکانات مناسب برای گردشگران به مکان مناسبی برای ساکنین تبدیل شود.

 

جاهای دیدنی ایزدخواست

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: