بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

گناباد


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه گناباد

در جنوبی ترین نقطه استان خراسان رضوی یکی از تاریخی ترین مناطق این استان قرار گرفته است، شهرستانی با فاصله 270 کیلومتر فاصله از مرکز استان و دارای حدود 200 اثر تاریخی که 130 مورد از آن در آثار فهرست ملی ثبت شده است. شهری که فردوسی بزرگ هم از آن در شاهنامه یاد کرده و گناباد را عرصه جنگ ایرانیان با توریان خوانده است. در تاریخش که جست و جو می کنیم به شواهدی بر می خوریم که نشان می دهد استقرار زندگی در آن به دوران پیش از تاریخ بر می گردد و به دلیل قرار گرفتن در نقطه مهم سیاسی و سوق الجیشی بسیار مورد توجه پادشاهان هخامنشی بوده است. یکی از این نشانه ها قنات عظیم و بزرگ قبصه گاناباد است که به دست هخامنشیان ساخته شده و نظیری در جهان ندارد.

هنگامی که در مورد دلیل نامگذرایش با بزرگانشان صحبت می کنیم، می گویند گناباد در اصل گون آباد بوده. گون در زبان ترکی به معنای خورشید است. دلیل این نامگذاری به هفت اقلیم خواندن زمین بر می گردد که اقلیم چهارم خورشید نام دارد و این شهرستان نیز در این اقلیم قرار گرفته است. البته صحبت های دیگری هم در مورد این شهر می شنویم، عده ای اعتقاد دارند گون اسم گیاهیست که برای علوفه دام استفاده می شده و چون در بیابان های گناباد زیاد می روییده این شهرستان را گناباد نام نهاده اند.

در آخر بد نیست بعد از گشتن در شهر گناباد و بازدید از آثار تاریخیش بد نیست به منظور یادگاری از این شهر کهن سوغاتی با خود به همراه ببریم. مهمترین فراورده این منطقه مثل بیشتر شهر های خراسان رضوی زعفران است البته موارد دیگری مثل زعفران، پسته، انگور، کشمش، انار، زیره سبز، زرشک، انجیر و عناب از دیگر سوغاتی های این شهر به شمار می روند.

مطالب مرتبط با گناباد

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: