بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

سمیرم


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه سمیرم

در دامنه  کوه باشکوه دنا شهر زیبا و توریستی سمیرم قرار گرفته است. کوههای متعدد، این شهر خوش آب و هوا را در محاصره خود دراورده اند. سمیرم در جنوب غربی استان اصفهان جا خوش کرده و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 2600 متر می باشد.

این شهر از شمال به شهرضا، از شرق به آباده و اقلید، از جنوب به استان کهگیلویه و بویر احمد و از غرب به لردگان و بروجن متصل می شود.

سمیرم از آب و هوایی کوهستانی برخوردار است. زمستانهایی سرد و تابستانهایی خشک و معتدل دارد. استپهای کوهی، علفزارها و درختان جنگلی، پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند و مراتع ان برای پرورش دام بسیار مناسب اند.

 ماربر نام رودخانه دائمی این منطقه است که از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و به سمت شمال غرب جریان دارد. وجود رودخانه های پر آب، این منطقه را به بزرگترین قطب کشاورزی و دامداری استان تبدیل نموده و سیب های آن شهرتی جهانی دارند.

در مورد وجه تسمیه سمیرم نظرات گوناگونی مطرح است. برخی ریشه این شهر را از واژه زمیران به معنای سرد می دانند که به مرور زمان به سمیران وسمیرام و سپس سمیرم تغییر کرده است. برخی نیز بنیان شهر را به سام پدر رستم، سمیرامیس ملکه مصر و سام ابن ارم نسبت می دهند.

وجود غارهای آهکی، کشتزارهای وسیع و زمینهای حاصلخیز قدمت سکونت در این منطقه را به قرنها پیش  می رساند. شواهدی دال بر رونق این منطقه در دوره ساسانیان و پس از آن در دوره اسلامی خصوصا دوره سلجوقیان و صفویان نشانگر تداوم تاریخ در این منطقه  است.

آبشار سمیرم، بی بی سیدان، غار دنگزلو، قلعه هژدر، سد حنا و قلعه سنگی تنها تعدادی از آثار دیدنی این شهر زیباست.

هنگام سفر به سمیرم می توانیم از هنرهای دستی این منطقه  چون نمد مالی، چوقا بافی، گلیم و چلنگری که به دست عشایر هنرمند این منطقه تهیه می شود دیدن کنیم و تعدادی از آنها را به رسم یادگار برای خود و عزیزانمان خریداری نماییم.

فراورده های لبنی سمیرم چون کشک، ماست کیسه ای، کره محلی، عسل، قره قروت و سیب از سوغات محلی این شهر است که لذت خوردن  آنها خاطره خوشمزه ای برایمان  به جای خواهد گذاشت.

جاهای دیدنی سمیرم

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: