بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

لنجان


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه لنجان

اگر قصد سفر به استان اصفهان را دارید، حتماً سری هم به لنجان بزنید.

شهرستان زیبای لنجان با مرکزیت زرین‌شهر، در جنوب غربی استان اصفهان قرار دارد. لنجان از شمال به تیران و کرون، از شرق به نجف‌آباد و فلاورجان، از جنوب شرق به شهرستان مبارکه و از شمال غرب و جنوب غرب به استان چهار محال و بختیاری محدود می‌شود.

لنجان، پیشینه‌ای کهن دارد و تاریخ آن، با تاریخ اصفهان پیوند خورده است. با روی کار آمدن صفویان، این منطقه به دلیلِ داشتنِ بیشه‌زارهای سرسبز و معروف بودن در تولید برنج و خشخاش، مورد توجه قرار گرفت و فراز و فرودهای بسیاری را نیز تجربه کرد. اواخر دوره صفوی، کشاورزی در این منطقه از رونق افتاد، اما در عهد قاجار دوباره به دوران شکوفایی خود بازگشت.

در زمان جنگ جهانی، این منطقه هم تحت‌تأثیر شرایط نامساعد کشور قرار گرفت که این اوضاع، تا دوره پهلوی اول ادامه داشت. در سال 1341 و 1342 خورشیدی، با اجرای طرح اصلاحات ارضی و توزیع و ساماندهی زمین‌هایی که در اختیار درباریان بود، کشاورزی و اقتصاد منطقه دوباره به شرایط مساعد خود بازگشت.

در مورد وجه تسمیه لنجان اینگونه ذکر می‌شود که لنج، به معنی سبزه‌زار و بیشه‌زار بوده است. طبق تعریفی هم که در فرهنگ واژگان معین آورده شده، لنجان از ریشه لنج به معنی بیرون کشیدن است. در برخی منابع تاریخی نیز، از این منطقه با نام النجان یاد شده است.

لنجان، از منابع سه‌گانه زاینده‌رود، چشمه‌ها و قنات‌ها سیراب می‌شود؛ زاینده‌رود، سراسر خاک لنجان را سیراب می‌کند. کناره زیبای زاینده‌رود، قلعه تاریخی، باغ بهادران و غیره، بخشی از جاذبه‌های دیدنی این منطقه هستند.

این شهر، قابلیت‌های بالقوه‌ای در زمینه صنایع‌دستی نیز دارد؛ منبت‌کاری، معرق‌کاری، گلیم‌بافی، قالی‌بافی، قلم‌زنی و سفالگری، بخشی از صنایع‌دستی ساکنان این خطه است.

هنگام سفر به اصفهان، بازدید از این شهر و دیدنی‌های پیرامونش را از قلم نیندازید.

جاهای دیدنی لنجان

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: