بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

دماوند


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه دماوند

در شمال شرقی شهر تهران و در فاصله 50 کیلومتری از پایتخت، شهرستانی قرار گرفته که نامش از مهمترین مظاهر آزادی تاریخ کهن ایران به شمار می رود و در تمام اسطوره ها، نامی از آن دیده می شود. منطقه دماوند به دلیل اعتدال کم نظیر و تنوع آب و هوایی پر است از باغ ها و زمین های کشاورزی ای که سرتاسر آن را پوشانده اند. در هر گوشه آن که سر بزنیم از چشمه های آب معدنی، رودخانه ها، مناطق ییلاقی با چشم اندازهایی چهارفصل و دریاچه های دائمی و فصلی که جلوه های زیبایی را به نمایش در آورده اند، اثری می بینیم به گونه ای که هنگام ورود به آن خارج شدن از آن را برایمان بسیار سخت کرده است.

شهرستان دماوند به دلیل قرار گرفتن بین سه منطقه مهم ایران یعنی تهران، مازندران و سمنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده. این شهرستان با وسعتی حدود 2800 کیلومتر مربعی و جمعتی حدود ۹۰۰۰۰ نفر، دارای اختلاف ارتفاع زیادی است. قسمت هایی از آن که در رشته کوه البرز قرار گرفته، حدود 3580 متر از سطح دریا بالاترند ولی در قسمت هایی ارتفاع آن به 822 متر می رسد. در حالت میانگین شهرستان دماوند دارای ارتفاع 2300 متر از سطح دریا است. این شهرستان از پنج بخش با نام های دماوند، كيلان، رودهن، آبسر و آبعلی تشکیل شده که هر کدام دارای ویژگی هایی مخصوص خود هستند که همین باعث تنوع منطقه شده است.

به دلیل دما و گرمایی که همیشه در نوک بلندترین قله ایران وجود داشته، آن را دماوند نامیده اند و از آن به عنوان آشیانه سیمرغ و محل به بند کشیدن ضحاک نام برده شده و همواره نامش با اسطوره ها گره خورده است. زندگی در دماوند به پیش از اسلام بر می گردد و بعضی قدمت آن را به هزاران سال پیش نسبت می دهند. با وارد شدن لشکر مسلمانان به ایران، این منطقه نیز فتح و به اسلام گروید و در طی دوران های مختلف چون سلجوقیان، حمله مغول و حتی در زمان پهولی و انقلاب از شهر های پر اهمیت و تاثیر گذار به شمار می رفته است. علاوه بر جنگ ها زمین لرزه ها و حوادث طبیعی نیز به این شهرستان آسیب های بسیار زیادی وارد کرده اند.

مطالب مرتبط با دماوند

جاهای دیدنی دماوند

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: