بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

شهر ری


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه شهر ری

در جنوب شرقی شهر تهران و در 14 کیلومتری از مرکز آن، شهری قرار گرفته که تاریخ بسیار غنی و پرباری دارد. شهر ری محدوده ای است با حدود 2293 کیلومتر مربع مساحت که از شمال به شهرستان تهران، از جنوب به شهرستان قم، از شرق به شهرستان ورامین و از غرب به اسلامشهر می رسد و دارای آب و هوایی معتدل و خشک است.

این شهر که امروزه به خاطر آستانه حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)، که مجموعه وسیع و مقدسی بوده و محل دفن امام زاده حمزه ، امام زاده طاهر و امام زاده مطهر است، شهرت فراوانی دارد، در گذشته های دور یکی از شهر های معروف ایران و اسلام بوده است. هنگامی که در تاریخ این شهر جست و جو می کنیم در میابیم که پیدایش آن به زمان اقوام آریایی می رسد و از تمام شهرهای مادها بزرگ بوده است. بر اساس آنچه در اوستا آمده ری سیزدهمین شهریست که در جهان ساخته شده و سکونت در این شهر به 3000 سال پیش از میلاد بر می گردد. در طول تاریخ این منطقه در هر برهه ای و به مناسبتی به اسم های مختلفی چون راگا، رغه، ارشکیه، رام اردشیر، ام‌البلاد، ری شهر، شیخ البلاد و محمدیه خوانده می شده. راگا و رغه نام هاییست که در کتیبه بیستون داریوش و اوستا برای این شهر آمده است.

یکی از نکات جالب در مورد ری این است که همواره از آن به اسم شهری مقدس یاد می کردند. در پیش از اسلام به خاطر تقدسش یکی از مراکز مهم زرتشتیان بوده به گونه ای که در برهه ای توسط موبدان زرتشتی اداره می شده و حکومتی دینی نظیر آنچه امروزه در واتیکان اتفاق می افتد را دارا بوده است. در بعد از ورود اسلام به ایران نیز در حکومت رکن الدین پایتخت ایران بوده و در این دوره به مرکز سیاسی و فرهنگی جهان اسلام تبدیل شده بود. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که شهر ری به خاطر قرار گیری در مسیر راه ابریشم اهمیت اقتصادی فراوانی هم داشته است. البته تاریخ به این شهر هم رحم نکرده است و در همه مغول این شهر به کلی ویران و مردم قتل عام شدند. به گونه ای که هنوز مقداری از آن خرابی ها در اطراف شهر قابل ملاحظه است.

پرواز به مقصد شهر ری

فرودگاه بین‌ المللی امام‌ خمینی

فاصله تا مرکز شهر: 20 کیلومتر

آدرس: استان تهران، 30 کیلومتری تهران، شهرستان ری، بزرگراه تهرا‌‌ن‌قم

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: