بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

قشم


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه قشم

بزرگترین جزیره خلیج فارس، حدود 2.5 برابر از دومین جزیره یعنی بحرین بزرگتر است. جزیره ای با 1491 کیلومتر مربع، با جمعیت حدود 90 هزار نفر و دارای 300 کیلومتر منطقه آزاد، جز بهترین مکان های گردشگری ایران به حساب می آید. جزیره قشم از شهرهای قشم و درگهان و روستاهای لافت، سلخ، باسعیدو و نقاشه تشکیل شده است. این جزیره پر است از جاذبه های طبیعی منحصر به فرد که هر کدام می تواند گردشگر زیادی را به خود جذب کند و همین باعث شده جزیره هر ساله گردشگران زیادی را در خود جای دهد. اگر بخواهیم به این جزیره برویم، نزدیک ترین بندر اصلی، بندر عباس است که تا این قشم حدود 20 کیلومتر فاصله دارد ولی نزدیک ترین مکان، بندر لافت است که حدود 1800 متر تا جزیره فاصله دارد و قرار پلی بین این دو احداث شود.

قرار گرفتن قشم در تنگه مهم هرمز باعث شده که در طول تاریخ از اهمیت زیادی بر خوردار باشد و در سالیان سال از دوره عیلامیان تا عصر حاضر اسمی از آن در تاریخ ایران مشخص باشد. ولی شاید یکی از مهمترین رویداد تاریخی جزیره به زمان صفویان برگردد که سردار ظفرمند توانست این جزیره را از استعمار بیگانگان رهایی بخشد.  از دیگر اتفاقات مهم تاریخی دیگر برای این جزیره، تبدیل شدنش به منطقه آزاد صنعتی، تجاری بود که در سال 1369 باعث شد این جزیره وارد عرضه جدیدی از رونق اجتماعی شود.

هنگامی که در تاریخ این جزیره مهم نگاه می کنیم، در ابتدا و تا قرن 10 هجری قمری به اسمی از قشم بر نمی خوریم، جزیره در گذشته کاوان يا بنى‌کاوان و لافت نامیده می شده و شاید اولین باری که به قشم خوانده شده به دوره صفویه بر می گردد. در میان معانی مختلفی که کلمه قشم دارد، معنی طبیعت و آبراهه بیشتر به این جزیره می خورد، زیرا قشم پر است از جاذبه های طبیعی و زیست بوم بسیار منحصر به فرد و همچنین وجود آبراه ه های بسیاری که بر اثر ریزش باران های سیل آسا به وجود آمده است. این جزیره تنها قسمتی از ایران به شمار می رود که در خود یک ژئو پراک دارد و در کمیسیون ملی یونسکو به ثبت رسیده است.

پرواز به مقصد قشم

فرودگاه بین‌ المللی قشم

فاصله تا مرکز شهر: 20 کیلومتر

آدرس: استان هرمزگان، قشم

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: