بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

ازنا


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه ازنا

در بخشی از زمین های حاصلخیز لرستان  و بر بلندای زاگرس شهری قرار دارد که از گذشته های دور محل مناسبی برای استقرارهای انسانی بوده است.  شهر ازنا چون طفلی  کوچک سالهاست در آغوش اشترانکوه آرمیده است. این شهر از شمال به خمین و سربند، از جنوب و شرق به شهرستان الیگودرز و از غرب به  دورود منتهی می شود.  

در مورد وجه تسمیه ازنا نظرات گوناگونی وجود دارد. برخی از اساتید زبان پهلوی ازنا را واژه ای پهلوی می دانند که معنای آتشگاه از آن استنباط می شود. از گذشته این شهر نیز اطلاعات تاریخی دقیقی در دست نیست. طبق شواهدی در گذشته ارامنه به این منطقه کوچ کردند و روستای ازنا را پدید آوردند. پس از آنها قومی به نام انگیزه به این منطقه آمدند و به تدریج این منطقه شروع به رشد و گسترش کرد. نزدیکی دو شهرستان دو رود و الیگودرز موجب پیوند تاریخی این مناطق با یکدیگر شده است.

 وجود زمین های حاصلخیز موجب شده اقتصاد این منطقه بر پایه کشاورزی شکل بگیرد و محصولات گوناگونی چون گندم و جو از زمینهای مرغوب آن برداشت شود. این شهر دارای باغهای زیادی بوده و سیب، گیلاس، انار، انگور، زرشک و انجیر از باغ های آن برداشت شود.

ازنا در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته و  دارای آب و هوایی معتدل و نیمه خشک بوده و از تابستانهای خنک و زمستانهای سردی برخوردار است. اشترانکوه زیبا از مهمترین ارتفاعات این منطقه بوده و رودخانه های زیادی از ارتفاعات این کوه سرچشمه می گیرند. این منطقه به دلیل دارا بودن پیشینه ای کهن از قلعه و روستاهای تاریخی زیادی تشکیل شده که دست زمان آنها را ویران و به صورت تپه های باستانی درآورده است که در اصطلاح محلی به این تپه ها چغا گفته می شود. در کنار این تپه ها امامزاده قاسم، تونل برفی، دره تخت و چشمه تیان نیز از دیگر مناطق دیدنی این شهر زیباست.

مردم ازنا به گویش لری بختیاری صحبت می کنند که به فارسی نزدیکتر است و اهالی محلی به گویش خود گاپله ای می گویند. از این منطقه می توان نان و شیرینی های محلی به همراه صنایع دستی زیبایی چون سیاه چادر، قالی، گلیم و جاجیم خریداری و به عنوان سوغات به دوستان و آشنایان هدیه داد.

 

جاهای دیدنی ازنا

جاهای دیدنی ازنا
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: