بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

جلفا


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه جلفا

در شمال استان آذربایجان غربی شهرستانی قرار گرفته که چون نوار مرزی در کنار رود ارس و در مرز آذربایجان شکل گرفته است. شهری که از دیرباز به خاطر داشتن همین مرز مشترک یکی از شهرهای مهم اقتصادی ایران به شمار می رفته و از ارزش بالای برخوردار بوده است. این شهرستان با وسعتی حدود 1670 کیلومتر مربعی و فاصله 120 کیلومتری از مرکز استان، با جمعیت 60 هزار نفر، دارای آب و هوایی متنوعی در قسمت های مختلفش است. در شمال به خاطر همجواری با رود ارس آب و هوایی معتدل و گرم دارد ولی در جنوب آب و هوای آن به دلیل نزدیدکی به کوهستان سرد به شمار می آید.

هنگامی که تاریخ این شهرستان را مرور می کنیم، متوجه می شویم که به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی ارس و مسیر های تجاری مهم، از بخش های مهم کشور به شمار می رفته. از لحاظ مذهبی هم این شهر اقلیت های مذهبی به خصوص مسیحیان ارمنستان را در خود جای داده بوده که در زمان های مختلف به قسمت های مختلف مهاجرت می کنند ولی شاید مهمترین مهاجرت مردمان جلفا زمانی بود که شاه عباس صفوی تعدادی از مسیحیان صنعت گر جلفا را از این منطقه به نزدیکی اصفهان کوچاند که آن جا نیز جلفا نام گرفته و امروز یکی از محله های مهم اصفهان به حساب می آید.

در ابتدا این شهر با عنوان جولا به معنای بافنده خوانده می شد که پس ورود و سکنی گزیدن ارامنه در این منطقه آن را جولا یا جوغا نامیدند. در زمانی که شاه عباس تصمیم گرفت مردم این منطقه را مهاجرت دهد آن را جلفا نامید. در آخر بازدید از این شهر زیبا، بد نیست از صنایع دستی این شهر نیز دیدنی کرده و اگر وقت و حوصله داشتیم از آن ها به عنوان یادگاری از این شهر زیبا به عنوان سوغات به دیار خود ببریم. صنایع دستی مانند قالی بافی، گلیم بافی، منبت كاری و حكاكی روی فلز از این نمونه به شمار می رود.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: