بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

سراب


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه سراب

در شرقی ترین نقاط آذربایجان شرقی، بین دو کوه سبلان و بزقوش، رشته کوهی قرار گرفته که هم از لحاظ آب و هوا مکانی بسیار مناسب است و هم تاریخ فراوانی دارد.

هنگامی که از تبریز به سمت اردبیل حرکت می کنیم، بعد از گذشت 134 کیلومتر به این شهر زیبا می رسیم. سراب به دلیل قرار گرفتن بین دو کوه در زمستان آب و هوایی سرد و در تابستان از هوایی ملایم و خنک برخوردار است. این شهر با وسعتی 13 کیلومتر مربعی و ارتفاع 1680 متری از سطح دریا، حدودا 20 هزار نفر جمعیت دارد. بیشتر مردمش به کشاورزی و دامداری مشغولند و هنوز بسیاری از رسوم در این منطقه نسل به نسل ادامه پیدا کرده است.

هنگامی که در تاریخ این منطقه جست و جو می کنیم، در میابیم که این شهر هم مثل بیشتر شهرهایی که در جاده ابریشم قرار داشته اند، در زمان گذشته رونق فراوان داشته و آثار و علایم گورستان های بسیار در سطح سراب نشان می دهد که این شهر در گذشته یکی از پرجمعیت ترین شهرهای منطقه بوده است. اما شاید بیشترین نکته ای که برایمان در رابطه با این شهر جذاب باشد، این نکته است که شاه اسماعیل اول بعد از شکست چالدران به سراب می آید و در این شهر دار فانی را وداع می گوید که بسیاری دلیل آن را غصه شکست از عثمانی می دانند. در زمان قاجار نیز آقا محمد خان پس از شکست صادق خان شفاقی، رئیس ایل قاجار، سراب را فتح و آن را به آتش کشید.

هنگامی که در این شهر سرسبز و خوش آب و هوا راه می رویم اگر از مردمانش در مورد وجه تسمیه آن سوال کنیم، خواهند گفت که این شهر از دو لغت سار و آپ تشکیل شده است. سار به معنای آتش و آپ پسوند تکثیر است. بر این اساس شهر سراب به معنی شهری با آتشکده های فراوان است. هنگامی که در این شهر راه می رویم پر است از باغ های سیب، گلابی، گردو و زرد آلو. اگر بخواهیم از این شهر با خود سوغاتی به یادگار ببریم، صنایع دستی هایی مثل قالی، فرش، سفال و گليم از گزینه های مناسب هستند.

جاهای دیدنی سراب

جاهای دیدنی سراب
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: