بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

مرند

آب و هوای امروز مرند
ابری

ابری

-1 °C

-8 °C

سرعت باد: 0.51 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1029 hpa

رطوبت: 87 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه مرند

حدود 60 کیلومتری شمال غرب تبریز، شهر تاریخی مرند واقع شده است. این شهر از شمال با جلفا، از شرق با ورزقان، از غرب با آذربایجان غربی و از جنوب با شبستر مرتبط است.

مرند، آب و هوایی سرد دارد و پوشش گیاهی آن، با توجه به میزان نزولات آسمانی متغیر است. این منطقه، به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب، برای کشاورزی، دامپروری و باغداری مناسب بوده که متأسفانه در سال‌های اخیر، به دلیل کاهش سفره‌های آب زیرزمینی، کشاورزان منطقه به کاشت زعفران روی آوردند که بسیار هم مرغوب است.

در مورد وجه تسمیه این منطقه، مطالب بسیاری نقل می‌شود. برخی از محققین، کلمه مرند را تغییر شکل‌یافته ماندگارا یا موراندا که از شهرهای قدیمی این منطقه بوده می‌دانند و برخی، آن را واژه‌ای ارمنی به معنای دفن یا دفینه. عده‌ای نیز به دلیل نزدیک بودن این شهر به آرارات، بر این باورند که نوح پیامبر در این ناحیه دفن شده است. عده دیگر نیز معتقدند که بنیان شهر، به دست دختری به نام ماریانا گذارده شده و به همین دلیل، نام مرند برگرفته از نام اوست.

این شهر پیشینه‌ای کهن دارد و طبق شواهدی، سابقه شهرنشینی در آن به هزاره سوم پیش از میلاد می‌رسد و در عصر پادشاهی مادها، اهمیت بسیاری داشته است. در دوره اسلامی نیز، این منطقه فراز و فرودهای بسیاری داشته و در زمان قیام بابک خرمدین، یکی از مناطق تحت سلطه وی بوده است.

حدود 41 اثر تاریخی، در این منطقه شناسایی شده که دژهای تاریخی، تپه‌های باستانی، کاروانسرای مرند، مسجد جامع، بازار مرند، بقعه امامزاده احمد، بقعه امامزاده ابراهیم و آبشار عیش‌آباد تعدادی از این آثار است. قالی‌بافی، سبدبافی، فانوسکابافی، سفالگری و سرامیک‌سازی، بخشی از صنایع‌دستی هنرمندان این خطه است.

وضعیت آب و هوا مرند

سه شنبه

1399/11/7

آسمان صاف
-1
-6

چهارشنبه

1399/11/8

آسمان صاف
2
-5

پنج شنبه

1399/11/9

باران سبک
4
-1

جمعه

1399/11/10

برفی
5
1

شنبه

1399/11/11

برفی
2
-1

یکشنبه

1399/11/12

broken clouds
2
-3

جاهای دیدنی مرند

جاهای دیدنی مرند
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: