بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

آذر شهر


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه آذر شهر

آذر شهر، شهری در آذربایجان شرقی است که از شمال به شهرستان اسکو، از جنوب به شهرستان عجب شیر از شرق به کوه­های همیشه برفگیر سهند و از غرب نیز به شورترین دریاچه ایران یعنی ارومیه می­رسد.

 این شهرستان با وسعتی در حدود  1548 کیلومتر مربع از شهرهای تاریخی آذربایجان شرقی است و با توجه به گفته­های افراد کهنسال شهر دهخوارقان (نام قدیمی شهر) در محل کوه پیر قطران بوده که در اثر زلزله نابود شده است و بعد از آن مردم، شهر را در سمت دیگر رودخانه بنا نهاده اند.

 ویرانه هایی که از این کوه برجا مانده، از آثار باستانی آذرشهر به حساب می آید. از بقایای آتشکده ها و آتشگاه­هایی که در شهر دیده می­شود می توان سابقه­ی آذرشهر را به روزگار هخامنشیان نسبت داد. زمانی كه عثمانی ها بر آذر شهر دست يافتند مردم زير سلطه عثمانی ها نرفتند تا اين كه شاه اسماعيل صفوی بر آذربايجان دست يافته سلطه عثمانی ها را از آذر شهر برانداخت. پس از سقوط صفويه آذر شهر در چنگال افغان ها و عثمانی ها قرار می گيرد تا اين كه نادر به نفوذ اين دو بيگانه پايان می دهد. هم اينک آذر شهر يكی از شهرهای آباد و زيبای این استان به شمار می­رود. بر طبق اخرین سرشماری 36475 نفر در این شهر سکونت دارند. این شهرستان با اقلیمی معتدل دارای باغ­های میوه، انگور و گردوی فراوانی است. درمنطقه آذرشهر از گذشته های دورو دراز دهها کارگاه پتوبافی وحوله بافی وقالی بافی مشغول فعالیت بوده و هستند. اما اصلی ترین سوغات این شهر لپه است که شهرت فراوانی پیدا کرده است.

این شهر آثار تاریخی و طبیعی متعددی را در خود جای داده‌است که از آن میان می‌توان به چشمه چارسو، مسجد چهارسو، رومیان و محراب، گورستان تاریخی بادامیار و بسیاری آثار دیگر اشاره نمود.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: