بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

میانه


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه میانه

میانه شهری تاریخی مربوط به ایران کهن که اتفاقاتی تاریخی در آن اتفاق افتاده است.

برای دیدن شهر میانه باید به منتهی الیه آذربایجان شرقی برویم. شهری با وسعت 3.55 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 194000، که از قدیم جاده ابریشم و بعدترها جاده ترانزیت ایران و اروپا از مرکز این شهرستان عبور می کرده است. میانه از نظر اقلیمی دارای آب و هوایی خشک و سرد بوده به این معنی که تابستان های بسیار گرم و زمستان های بسیار سرد دارد. همین باعث شده که مردمش بگویند: هوای میانه در تابستان آبادان و در زمستان همدان است. همچنین با ارتفاع 1100 متری از سطح دریا نسبت به شهرهای اطرافش ارتفاع کمتری دارد، به همین دلیل بسیاری از رودها در این شهر به هم می رسند.

شاید اولین جایی که بتوانیم اسم میانه را پیدا کنیم به 720 سال قبل و زمان مادها بر می گردد. در آن زمان میانه به عنوان پایگاهی برای نیروهای سلاطین و محلی برای کسب فرامین آنها بود. اما اتفاقات مهمی هم باعث شده که اسم این شهر درتاریخ بزرگ شود. میانه جاییست که در آن عهدنامه ننگین ترکمنچای بسته شد. جاییست که آخرین پادشاه گورکانی کشته شد و وقتی آنتوان سردار رومی پس از شکست در جنگ تیسفون قصد اقامت در این شهر را داشت مردم میانه از ورود لشکر او به شهر جلوگیری کردند.

اگر از مردم شهر درباره اسم شهر سوال کنیم خواهند گفت که این شهر در ابتدا میانا بوده و بعد از سال ها به میانه تبدیل شده است. میانا از دو واژه می و آنا تشکیل شده است و به معنی مادربزرگ یا مادر مادر است.

همچینن یکی از سوغاتی هایی که می توانیم از این شهرستان برای خود یا دوستانمان به یادگار ببریم، گلیم سنتی این منطقه است که به آن گلیم شاهسون می گویند. در این گلیم از نگاره های بزرگ و برجسته بصورت ردیفی استفاده شده که توسط نوارهایی باریک با طرح های ظریف‌تر و پیچیده‌تر از یکدیگر جدا شده اند.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: