بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

خلخال


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه خلخال

شهر خلخال یکی از خوش آب و هوا ترین نقاط ایران که سال های سال نقش بسیار زیادی در تاریخ این دیار بازی کرده است.

هنگامی که اسم خلخال را می شنویم همواره یاد دو چیز می افتیم یکی آب و هوای آن، کوه ها و طبیعت بکر آن و نقشی که تاریخ ایران داشته است. خلخال با داشتن 85 درصد از جنگل های استان اردبیل، جمعیت 95 هزار نفره و مساحت 437 کیلومتر مربعی، از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی محدود می شود.

خلخال به دلیل کوه های بلندی که در خود جای داده سال های سال از شهرهای شمالی ایران در برابر تجاوزها محافظت کرده و شاید یکی از معروف ترین این مبارزات به لشکر کشی اعراب مسلمان بر می گردد که بعد از فتح اردبیل 4 سال نتوانستند به شمال گیلان نفوذ کنند. هنگامی که تاریخ را مرور می کنیم در بیشتر مواقع خلخال آخرین نقطه بوده که توسط مهاجمان تصرف می شده.

در دوره اتابکان آذربایجان خلخال زیر نظر حکام سلجوقی بوده و آنها آثار با ارزشی را در این شهر بنا کردند. آثاری با هنر دوره سلجوقیان. البته اسم اصلی شهر خلخال در تاریخ هرو آباد بوده که پیش از دوره سلجوقی مورد توجه بوده و در دوره صفوی به اوج خود رسیده است.

اگر بخواهیم از خلخال برای خود سوغاتی تهیه کنیم مواردی چون: شال،جاجیم‌های ابریشمی و پشمی، گلیم بافی، پلاس، لباس‌های پشمی وکرکی و بافت مسند و اشیای منبت کاری شده و صنایع چوبی گزینه های خوبی به نظر می رسند. همینطور خوراکی هایی که خوردنشان در خلخال برایمان خالی از لطف نیست عبارت است از: سیب، گلابی، انگور، خامه، ماست، کره، پنیر و همچنین اصل معروف شهرستان خلخال.

هتل های خلخال

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: