بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

نیر


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه نیر

شهرستان نیر، شهرستانیست پر از موهبت های الهی، زمین های سرسبز، کوه های بلند و زیبا و از همه مهمتر چشمه های آب معدنی که از سر تا سر شهرستان از زمین سر برآورده و علاوه بر خواص درمانیش زمین شهرستان را نیز سرزنده ساخته است. این شهرستان که با مرکز استان 35 کیلومتر فاصله دارد، ارتفاعش از سطح دریا به 1650 متر می رسد و در تابستان آب و هوایی معتدل و در زمستان آب و هوایی سرد دارد. مساحتش به 12142 هزار متر مکعب رسیده و جمعیتش بالغ بر 25 هزار نفر بوده. این شهرستان با 45 چشمه آب معدنی در رتبه دوم استان اردبیل از این جهت قرار گرفته است.

هنگامی که در تاریخ این شهرستان جست و جو می کنیم، در میابیم که این شهرستان دارای تاریخی بسیار قدیمی و کهن است. سنگ نبشته های میخی، آثاری از آتشکده های قدیمی، نشانه های آئین میترائیسم در غار های صخره ای، آثار متعلق به هزاره سوم  قبل از میلاد در قلعه بوینی یوغون، قبور باستانی متعلق به قرون 8 و 9 قبل از میلاد و معماری منحصر به فردی که در جای جای شهرستان یافت می شود، نشان از اهمیت این منطقه در قرن های بسیار بسیار دور دارد. همچنین در نوشته هایی که از هخامنشیان باقی مانده یا در اوستا از این شهرستان نام برده شده که این خود یکی دیگر از نشانه های قدمت این شهر است.

وقتی در مورد وجه تسمیه این شهر با مردمش صحبت کنیم، متوجه می شویم که دو نظر در این باره وجود دارد که هر دو به تاریخ شهرستان بر می گردد. عده ای اعتقاد دارند نرسی هفتمین پادشاه ساسانی، این منطقه را آباد کرده و نام نیر از همان نام نرسی گرفته شده. عده ای اعتقاد دارند نام نیر از آتشکده نیّر اعظم گرفته شده و به معنی نور و درخشندگی است.

در آخر اگر خواستیم از این شهر یادگاری با خود ببریم بد نیست یکی از صنایع دستی این شهرستان مثل فرش، گلیم و جاجیم را انتخاب کنیم که خانم های شهرستان به تنهایی در خانه آن ها را تهیه می کنند و ارزش بسیار زیادی دارد.

جاهای دیدنی نیر

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: