بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

سلماس

آب و هوای امروز سلماس
آسمان صاف

آسمان صاف

7 °C

-2 °C

سرعت باد: 1.44 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1020 hpa

رطوبت: 52 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه سلماس

در استان آذربایجان غربی و حدود 90 کیلومتری شمال اورمیه، شهر سلماس قرار گرفته است؛ شهری که زمین‌لرزه مهیبی در سال 1309 خورشیدی آن را با خاک یکسان کرد، ولی با طراحی شطرنجی نوین بازسازی شد و روحی تازه به کالبدش دمیده شد. سلماس، در طول تاریخ فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده و بارها، بر اثر جنگ و عوامل طبیعی ویران و دوباره بازسازی شده است.

اولهو، سیمباسا، دلمقان، شاهپور و سلماس، نام‌های مختلف این منطقه در طول تاریخ بوده است. در مورد وجه تسمیه سلماس نیز، باورهای گوناگونی وجود دارد. برخی آن را برگرفته از نام سلم -پسر فریدون- می‌دانند و برخی معتقدند که آس، مشتق کلمه آسینا یا همان گرگ باستانی در فرهنگ ترکی است که نقش مادر، راهنما و هدایتگر را داشته است.

وجود کوه‌های بلند و بارندگی‌های مناسب، موجب شده که این منطقه حدود 100 روز در سال یخبندان باشد. این شهر، تاریخچه ارزشمندی در کارنامه حیات خود دارد و نقشی اثرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران داشته است. زبان رایج مردم سلماس، ترکی آذری است و محصولات لبنی ممتاز این شهر به‌خصوص پنیر آن، سوغات مناسبی از سفر به این دیار است.

بنابر شواهد، این منطقه یکی از کهن‌ترین مکان‌های استقرار انسان‌ها بوده و وجود تپه باستانی اهرنجان با قدمتی حدود 9 هزار سال، دلیلی بر این ادعاست. قلعه چهریق، تالاب‌های گوناگون، حمام، کلیسا و بقعه‌های کهنه و برگشاد، فقط بخشی از جاذبه‌های این شهر هستند.

وضعیت آب و هوا سلماس

یکشنبه

1399/12/10

آسمان صاف
8
-0

دوشنبه

1399/12/11

آسمان صاف
8
0

سه شنبه

1399/12/12

برف سبک
5
-0

چهارشنبه

1399/12/13

برف سبک
7
-0

پنج شنبه

1399/12/14

برف سبک
5
-0

جمعه

1399/12/15

آسمان صاف
5
-2

جاهای دیدنی سلماس

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: