بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

طبس


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه طبس

بزرگترین شهرستان کل ایران، شهرستانی است که تاریخش به زمان بسیار قدیم و حتی غار نشینی بر می گردد و اثبات این ادعا آثار  غارنشینی بوده که در دره های شهرستان باقی مانده است.

شهرستان طبس بر کنار کویر لوت قرار داشته و از گذرگاه های بسیاری از استان ها چون خراسان، اصفهان و فارس است. پهنای این شهرستان بزرگ به 57080 کیلومتر مربع می رسد. طبس آنقدر بزرگ بوده که از منتهی الیه شمالی تا منتهی الیه جنوبی آن 400 کیلومتر راه است. جمعیت شهرستان حدود 68500 و با آب و هوای بیابانی ارتفاعی 690 متر از سطح دریا دارد.

طبس که از کلمه تبس و تب گرفته شده و معنای حرارت و داغی دارد، شهرستانی بسیار کهن بوده که حتی نام بعضی از روستا ها و اماکنش از زمان کهن باقی مانده است. طبس در زمان آغاز جهانگیری ترکان مطیع پادشاهان سلجوقی بوده و در زمان تیموریان و صفویان محافظت کنندگی از ایران را بر عهده داشته است. در دوره ای که اسم اسماعیلیان در هر نقطه ای ترس به همراه داشت، یکی از مهمترین مراکز آن ها بود و خیابان گلشن در دوره زندیان و به پیشنهاد لطفعلی خان زند ساخته شد. اما شاید یکی از نکات جالب در مورد تاریخ این شهر، بزرگ شدن کورش کبیر در آن است. ناپدری این پادشاه بزرگ ایرانی در این منطقه کورش را تا سن 12 سالگی تربیت کرد.

در آخر بد نیست سری هم به سفرنامه ناصر خسرو بزنیم تا ببینیم نظر این ایرانگرد بزرگ چه در مورد شهر طبس گفته است. : " طبس شهری انبوه است اگر چه به روستا نماید و آب اندک باشد و زراعت کمتر کنند، خرماستان ها باشد و بساتین و چون از آنجا سوی شمال روند نیشابور به چهل فرسنگ باشد و عظیم آسوده بودند مردم آنجا، چنانکه به شب در سرای ها نبستندی و ستور در کوی ها باشد، با آنکه شهر را دیوار نباشد و هیچ زن را زهره نباشد که با مرد بیگانه سخن گوید و اگر گفتی هر دو را بکشتندی و همچنین دزد وخونی نبود"

پرواز به مقصد طبس

فرودگاه طبس

فاصله تا مرکز شهر: 20 کیلومتر

آدرس: استان خراسان جنوبی، طبس گلشن

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: