بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

میبد

آب و هوای امروز میبد
آسمان صاف

آسمان صاف

32 °C

18 °C

سرعت باد: 2.49 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1021 hpa

رطوبت: 18 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه میبد

در افسانه ها آمده است کیومرث اولین پادشاه جهان، مکانی را در کنار رودخانه ای قدیمی انتخاب کرد و اولین شهر جهان را در آن ساخت، شهری که امروزه میبد نامیده می شود.

میبد یکی از کوچکترین شهرستان های استان یزد است. شهرستانی با جمعیت 83 هزار نفر، مساحت 1271 کیلومتر مربع و با ارتفاع 1090 متری از سطح دریا که برای رسیدن به آن باید به سمت شمال شرقی و 50 کیلومتری یزد برویم. میبد با توجه به قرار گرفتن در دشت گسترده کویر، آب و هوای گرم و خشک دارد. همچنین تغییرات شدید و سریع حراتی که از ویژگی های کویر است، باعث ایجاد بادهای شدید در فصل های مختلف سال می شود.

اگر در تاریخ میبد جست و جو کنیم به موارد مختلفی بر خورد می کنیم که بیشتر آن ها به افسانه شبیهند و این به دلیل قدمت بسیار زیاد شهر است که باعث شده اطلاعات دقیقی در مورد آن در دست کسی نباشد. یکی از این موارد به زمان ساسانیان بر می گردد. گفته می شود در آن زمان یزدگرد اول سه سرهنگ داشت که اسم یکی از آنها میبدار بود. او این شهر را بنا و به آبادانی آن پرداخته است. یکی از دلایلی که این شهر را به ساسانیان مربوط می دانند نوع ساخت شهر است که شباهت زیادی به شهرهای دوره ساسانی دارد. در آن زمان باور مردم بر این بود که جهان از چهار بخش تشکیل شده و هر شهری باید به این چهار بخش دری داشته باشد. برای همین در دیوارهای شهر دروازه های چهارگانه ای را ساختند که هنوز اثری از آن باقی مانده است. یکی دیگر از آثار تاریخی شهر که می تواند برایمان نشان از قدمت این شهر داشته باشد قلعه نارنین است که همچون پیری خسته و سالخورده سرگذشت سالیان دراز این شهر را بر دوش می کشد.

همانطور که در مورد تاریخ این شهر اختلافاتی وجود دارد در مورد اسم آن نیز سخنان مختلفی می شنویم. در مورد این شهر می گویند: محلی بوده که موبد های دین زرتشت در آن زندگی می کردند و از این جهت به این شهر موبد می گفتند و در اثر گذشت زمان به میبد تغییر یافته است. از دیگر مواردی که در مورد اسم این شهر می شنویم، می گویند که این شهر در گذشته دارای تاکستان های زیادی بوده برای همین به آن "می + بد" به معنی "صاحب می" می گفتند.

شاید یکی از مناسب ترین سوغاتی هایی که می توانیم با خود از این شهر به یادگار ببریم سفال میبد است. سفال و سرامیک میبد با نقش اصیل خوردشید، مرغ و ماهی که نمادهایی از این شهرند، شهرت جهانی یافته اند. البته در این شهر صنایع دستی ای چون زیلو بافی و خورجین بافی نیز وجود دارد.

وضعیت آب و هوا میبد

چهارشنبه

1399/7/2

آسمان صاف
32
18

پنج شنبه

1399/7/3

آسمان صاف
33
16

جمعه

1399/7/4

آسمان صاف
35
16

شنبه

1399/7/5

آسمان صاف
37
19

یکشنبه

1399/7/6

آسمان صاف
36
17

دوشنبه

1399/7/7

scattered clouds
33
19

هتل های میبد

اقامتگاه بومگردی وستا میبد یزد

نوع مرکز اقامتی: اقامتگاه بومگردی

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: