بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

اردکان

آب و هوای امروز اردکان
آسمان صاف

آسمان صاف

6 °C

-2 °C

سرعت باد: 3.73 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1035 hpa

رطوبت: 57 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه اردکان

ادرکان، گنج میراث فرهنگی و یونان کوچک ایران است.

در قلب کویر مرکزی ایران، در 60 کیلومتری شمال یزد شهریست دیدنی که حتما سر زدن به آن و بازدید از آثار تاریخیش انسان را به ایران کهن می برد و در دل جوانه های عشق به وطن می کارد. این شهر که جمعتی حدود 80 هزار نفر دارد، وسعتش به بیش از 24 هزار کیلومتر و ارتفاعش به 1234 متری از سطح دریای آزاد می رسد یکی از شهرهای تاریخی ایران است.

هنگام ورق زدن تاریخ در می یابیم اردکان امروزی در جایی پایینتر از اردکان گذشته قرار دارد. جایی که می توانیم در آن آثار رو به تخریب گذشته اردکان چون بازار، قلعه، مسجد و ... را ببینیم. علت تغییر محل شهر جاری شدن آب شیرین در محل فعلی اردکان بوده، رودخانه بزرگی که از زابلستان تا کرمان و یزد و نزدیکی نائین ادامه داشته است و باعث تجمع مردم در این منطقه شده است. همچنین شیب ملایم زمین از جنوب به شمال موقعیت را برای احداث قنات مناسب کرده بود.

اردکان فعلی در قرن 8 هجری شروع به شکل گرفتن کرد، بطوریکه محلات اطراف میدان قلعه و محله چرخاب از محلات قدیمی و نسبتاً سالم این شهر محسوب می شوند. از شواهد بر می‌آید که پس از تعیین محل جدید شهر اردکان، اولین بنا در محل میدان قلعه فعلی بنا شده است. اما در اردکان قبلی و قرن 7 بود که شیخ تقی الدین دادا محمد از بزرگان و سالکان در این شهر سر بلند کرد و اردکان را به شهری دارای علم، حکمت و ادب در آورد و از آن پس بود که این خطه را به درستی یونان کوچک نامیدند.

هنگام صحبت با مردم این دیار اگر صحبت از وجه تسمیه اردکان شوند خواهند گفت که اردکان از دو کلمه «ارد» و «کان» تشکیل شده که «ارد» به معنی مقدس و «کان» یعنی معدن می‌باشد و با این ترکیب واژه اردکان به معنای سرزمین مقدس می‌شود.

به راستی که اردکان دارنده یکی از بهترین حلوا ارده های ایران است، به گونه ای که همواره این دو با هم در ذهن ما تداعی می شوند و دلیل این امر دانه های کنجد بسیار مرغوبی است که در این شهر یافت می شود. البته سوغاتی های این شهر فقط به این دو خلاصه نمی شود، ترمه و ظروف مسی هم از صنایع دستی های مشهور این شهر هستند.

وضعیت آب و هوا اردکان

شنبه

1399/11/4

آسمان صاف
7
-5

یکشنبه

1399/11/5

آسمان صاف
10
-4

دوشنبه

1399/11/6

آسمان صاف
14
-1

سه شنبه

1399/11/7

آسمان صاف
16
-0

چهارشنبه

1399/11/8

broken clouds
20
3

پنج شنبه

1399/11/9

broken clouds
22
5

جاهای دیدنی اردکان

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: