بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

جیرفت


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه جیرفت

جیرفت را به سبب دیرینگی فرهنگی در برخی از مآخذ، کهن‌ترین تمدن شرق به شمار می‌آورند. این شهر که در 192 کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار گرفته، از شمال به کرمان، از شرق و شمال شرقی به بم، از جنوب به کهنوج و از غرب به بافت محدود می‌شود. در گذشته، کنار جاده ارتباطی استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان با بندر عباس واقع شده بود و موقعیت ارتباطی ممتازی داشت؛ به طوری که پیشینه آن، به دوره پارینه‌سنگی می‌رسد و پر از دژ و تپه‌های باستانی است.

این شهر، امروزه دارای 3 بخش ساردوئیه، جبال بارز و مرکزی است و 11 دهستان دارد و به دلیل تولید فرآورده‌های کشاورزی در زمین‌های بارور، ملقب به هند ایران شده و از این نظر، جایگاه سوم را دارد. وجود چشمه‌ها، چاه‌ها، قنات‌ها و حوزه هلیل‌رود که مهم‌ترین رود این استان محسوب می‌شود، همچنین بالاترین میزان بارش سالیانه نسبت به دیگر شهرهای کرمان، کوهستان‌های بهرآسمان و بارز، دشت جیرفت را غنی و بارور کرده است. از مهم‌ترین محصولات آن می‌توان به انواع مرکبات و درختان پر میوه و محصولات جالیزی و خرما که در جیرفت پیشینه‌ای کهن دارد اشاره کرد.

کوهستان‌های جیرفت آب و هوایی معتدل مایل به سرد دارد و در دشت، هوای معتدل مایل به گرم در جریان است. از پاییز تا بهار، مرغزارهای سبز، گل‌های نرگس و لاله و هوای معتدلش، جیرفت را به منطقه‌ای دلفریب تبدیل می‌کند؛ طوری که آن را بهشت چهار ماه می‌خوانند. در این شهر، گونه‌ای پرنده شکاری به نام جیرفتی یافت می‌شود که نوعی تیهوی دشتی و بومی جیرفت است. زبان اهالی جیرفت، فارسی با لهجه جیرفتی است و مسلمان شیعه هستند.

این شهر باقدمت، جاذبه‌های بسیاری همچون منطقه مديترانه‌اي دلفارد، آثار شهر دقيانوس، تپه کنارصندل، گورخانه یا مقبره میر حیدر مهنی، آبشار بُندر دوساری، بقعه امامزاده سلطان سید احمد ساردوئیه و پارک جنگلي جبالبارز و غیره را در دل خود جای داده است.

پرواز به مقصد جیرفت

فرودگاه جیرفت

فاصله تا مرکز شهر: 20 کیلومتر

آدرس: استان کرمان، جیرفت

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: