بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

آستارا


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه آستارا

شهر بام های سفالین، یکی از شهرهای مرزی ایران که به خاطر تجارت از آن اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده است.

به شمالی ترین نقطه استان گیلان و آخرین تقطه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان می رویم. شهر آستارا. این شهر با جمیعت 91 هزار نفر از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارای جمهوری آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان تالش در استان گیلان محدود شده است. آستارا از دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده. در قسمت جلگه ای، تابستان ها گرم و مرطوب، زمستان ها ملایم است. در قسمت کوهستانی، تابستان های معتدل و زمستان های سردی دارد.

اگر بخواهیم در مورد تاریخ شهر آستارا اطلاعاتی به دست بیاوریم متوجه می شویم، این منطقه قبل از سلسله صفویه از موقعیت خاصی بر خوردار نبوده است. ولی از صفویه به بعد به دلیل توسعه تجارت و مقاصد استراتژیک اهمیت پیدا کره و قبل از آن زمان دهکده کوچکی بیش نبوده است. رونق این شهر ادامه پیدا کرد تا جایی که در زمان قاجاریه رشد و گسترش زیادی یافت. همچینین آستارا به دلیل اینکه مسیری بود برای ارتباط روسیه با اروپا جز اولین شهرهایی بود که تمدن جدید اروپا به آن راه یافت و به همین دلیل بود که همزمان با دارالفنون، مدرسه صادیقه در آستارا بنا شد.

درباره وجه تسمیه آستارا دو روایت مختلف وجود دارد. در روایت اول گفته می شنویم که: کاروانان و مسافران زمانی که به این منطقه مردابی ساحلی می‌رسیدند ناچار به حرکت آهسته‌تر می‌شدند و واژة آسته رو (آهسته رو) تالشی به مرور تبدیل به آستارا شده‌است. اما در روایت دوم آماده است که آستارا از دوبخش «آست» + «آرا» می آید. «آست» در ترکی به معنی پایین و فرودست و «آرا» یا «آرالیک» به معنی سرزمین یا دشت هموار است.

از محصولات و صنایع دستی که از این شهر می توانیم به سوغات با خود ببریم، می توان به کاشی معرق، حصیر و سبد، سفال و کوزه، نمد و زیلو و جاجیم، قالی و گلیم اشاره کرد. همچنین کلوچه ویژه آستارا(شور چرگی)، شیرینی بیشی رضاپور، عسل گردنه حیران از سوغاتی های خوردنی این شهر هستند.

جاهای دیدنی آستارا

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: