Notice: Undefined index: rain and snow in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 364

Notice: Undefined index: rain and snow in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 364
ایران پلنر | رشت
بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

رشت

آب و هوای امروز رشت
باران سبک

باران سبک

16 °C

7 °C

سرعت باد: 3.45 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1015 hpa

رطوبت: 47 %

فرودگاه سردار جنگل رشت

Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه رشت

شهر رشت یکی از شهرستان‌های استان گیلان است که از شمال به دریای کاسپین (خزر) و بندر انزلی، از جنوب به شهرستان رودبار، از شرق به شهرستان‌های سیاهکل و آستانه اشرفیه و از غرب به شهرستان‌های فومن، صومعه‌سرا و شفت منتهی می‌شود.

این شهر در مرکز جلگه گیلان و در وسیع‌ترین بخش دلتای رودخانه سفیدرود، با ارتفاع متوسط 8 متر از سطح دریاهای آزاد قرار دارد و 2 شاخابه از سفیدرود به نام‌های سیاهرود و گوهررود، از دو سوی آن روانند و سرانجام به مرداب انزلی می‌ریزند.

در مورد وجه تسمیه رشت، نظرات مختلفی وجود دارد. از یک سو، رشت در لغت به معنی دانشمند و فرزانه است و چون افراد فکوری از این منطقه برخاسته‌اند، این منطقه را رشت نامیده‌اند. از سوی دیگر، به معنی خاک و گرد و غبار و لجن است و چون در زمان طغیان مرداب انزلی، لجن و خاکروبه مرداب تا نزدیکی شهر می‌آمد، آن را رشت نامیدند. همچنین، در حروف ابجد، رشت برابر با عدد 900 است که مربوط به قیام و زندگی کوتاه‌مدت شاه اسماعیل در شهر رشت می‌شود. رشت را فرو افتاده یا در گودی افتاده و یا جایی که باران‌های ریزی می‌بارد نیز می‌گویند. در طول تاریخ، به این شهر القاب گوناگونی همچون دروازه اروپا و شهر باران نیز داده‌اند.

هر کس اسم رشت را شنیده باشد، به طور حتم نام اسطوره مقاومت گیلان -میرزا کوچک‌خان جنگلی- هم به گوشش خورده است؛ مردی که در برابر استعمار انگلیس مقاومت کرد و سرانجام، به دست نیروهای ایرانی کشته شد. البته، تاریخ رشت فقط به کوچک جنگلی خلاصه نمی‌شود.

رشت، ابتدا قصبه‌ای بوده میان دو رودخانه گوهررود و سیاهرود که کم‌کم واحدهای مسكونی، به صورت پراكنده، در فضای جنگلی و باغ‌های مركبات و نزدیک به مسجدها یا بقعه‌ها ساخته شدند و هسته مركزی شهر را تشكیل دادند.

آبادانی این شهر نیز، مانند بسیاری از شهرها، به زمان شاه عباس صفوی بر می‌گردد. از همان دوران، این شهر به عنوان مركز گیلان انتخاب و مركز معاملات نوغان و ابریشم شد؛ در آن زمان، نوغان و ابریشم محصول برتر گیلان محسوب می‌شد. پس از آن، این شهر مورد توجه مالكان بزرگ ایرانی، روسی، یونانی و اروپایی كه تاجران عمده نوغان بودند، قرار گرفت و بسیار پیشرفت كرد.

از قدیمی‌ترین مناطق این شهر می‌توان به منطقه كیاب (سبزه میدان فعلی) و میدان فعلی شهرداری رشت كه بقعه آقا سید جعفر در آن قرار داشته و مركز حكومتی شهر بوده و به پیله میدان معروف بوده است، اشاره کرد.

خشکار، کلوچه، نان برنجی، زیتون و زیتون پرورده، سیر تازه، ماهی دودی، ماهی سفید، انواع ترشی و همچنین، مینای خانه‌بندی، گلیم‌بافی، حصیر‌بافی، نازک‌کاری و خراطی، تابلوهای مینیاتور و معرق، قلاب‌دوزی ابریشم روی ماهوت یا رشتی‌دوزی، زیورآلات سنتی، لباس محلی، عروسک‌های کاموایی و پارچه‌ای و مکرومه‌بافی، سوغات و صنایع‌دستی این شهر هستند.

وضعیت آب و هوا رشت

دوشنبه

1399/12/18

broken clouds
12
8

سه شنبه

1399/12/19

باران سبک
9
7

چهارشنبه

1399/12/20

باران سبک
14
8

پنج شنبه

1399/12/21

باران ملایم
10
6

جمعه

1399/12/22

5
2

شنبه

1399/12/23

برف سبک
10
-0

پرواز به مقصد رشت

فرودگاه سردار جنگل رشت

فاصله تا مرکز شهر: 20 کیلومتر

آدرس: استان گیلان، رشت، بولوار ولیعصر


جشنواره غذاهای بومی و محلی گیلان
جشنواره غذاهای بومی و محلی گیلان (اتمام یافته)

از 1396/12/8 لغایت 1396/12/10

به مدت 3 روز

مشاهده این رویداد


نمایشگاه اسناد برگزیده نهضت جنگل
نمایشگاه اسناد برگزیده نهضت جنگل (اتمام یافته)

از 1396/9/11 لغایت 1396/9/18

به مدت 8 روز

مشاهده این رویداد

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: