بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

بندر انزلی

آب و هوای امروز بندر انزلی
آسمان صاف

آسمان صاف

10 °C

6 °C

سرعت باد: 0.78 متر بر ثانیه

فشار هوا: 1025 hpa

رطوبت: 61 %


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه بندر انزلی

بندرانزلی اولین و بزرگترین بندر سواحل جنوبی دریای خزر، مجهز‌ترین بندر کرانه‌های دریای مازندران است.

به شمال غربی استان گیلان، شهر بندانزلی می رویم. جایی که از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل است. بندر انزلی با جمعیت 133 هزار نفری و مساحت 275 هزار متر مربعی، در ناحیه ای کاملا جلگه ای و دارای آب و هوای معتدل قرار گرفته است. بخشی از محیط زیست طبیعی آن را دریا و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می‌دهد.

هنگامی که در تاریخ به دنبال بندر انزلی می گردیم، متوجه می شویم که برای بار اول در سال 863 هجری قمری که یک دهکده کوچک بوده از آن یاد کرده اند. تا می رسیم به زمان صفویه، زمانی که بندر انزلی مورد توجه دولت های روس و انگلیس قرار گرفت. در آن زمان انگلیسی‌ها با دایر کردن شرکتی تجارتی در مسکو، راه رشت – انزلی – بادکوبه به اروپا را رونق بخشیدند و انزلی به عنوان دورازه‌اروپا معروف شد. از این زمان به بعد، انزلی به تدریج به صورت توقف گاهی برای کشتی‌های تجاری و پلی میان رشت و اروپا قرار گفت و روز به روز بر رونقش افزوده شد. با روی کار آمدن پهلوی اول و توجه وی به بندر انزلی، این بندر بازسازی و اسکله‌های جدیدی در آن ساخته شد. همچنین به اداره بندر و کشتی رانی مجهز گشت.

هنگامی که از مردم این دیار درباره اسم شهرشان سوال کنیم، خواهند گفت که انزلی تحریف شده انزان، انشان  به معنی گذرگاه  و دروازه  است که منظور همان دروازه اروپا بودن است.

یکی از غذاهایی که در سفر به بندر انزلی نباید از آن غافل شویم، ماهی خوشمزه دریای خزر است، که همراه با سبزیجات محلی، زیتون، سیر و ترشیجات محلی از عمده ترین سواغاتی های این شهر به حساب می آید. همچنین بد نیست سری هم به مغازه های آن بزنیم شاید از صنایع دستی بندر انزلی که شامل سبد، حصیر و سفال، کلاه، حصیر، زیرانداز و کفپوش می شود، بتوانیم سوغاتی مناسبی پیدا کنیم.

وضعیت آب و هوا بندر انزلی

سه شنبه

1399/11/7

ابری
11
7

چهارشنبه

1399/11/8

آسمان صاف
12
8

پنج شنبه

1399/11/9

broken clouds
15
10

جمعه

1399/11/10

باران سبک
20
13

شنبه

1399/11/11

باران سبک
11
10

یکشنبه

1399/11/12

آسمان صاف
13
9
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: