بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: city_title in <b>/home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php</b> on line <b>473</b><br />

آستانه اشرفیه


Notice: Undefined variable: modal_img_thumbnail in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/city-full.php on line 633

تاریخچه آستانه اشرفیه

در شرق استان زیبا و سرسبز گیلان، شهری کوچک با پیشینه‌ای کهن جا خوش کرده است. شهرستان آستانه اشرفیه، در 35 کیلومتری شرق رشت قرار دارد؛ عبور سفید‌رود از دل این شهر، موجب شده که این منطقه خاک حاصلخیزی داشته باشد.

"کوچان" یا طبق گفته کتاب تاریخ اولجایتو "کوچیان"، نامی است که در گذشته به این شهر اطلاق می‌شد و گفته می‌شود که چون در گذشته، مردم از نقاط دیگر به این منطقه کوچ می‌کردند، نام آن را کوچان نهاده‌اند. بعدها، به دلیل وجود آرامگاه مطهر سید جلال‌الدین اشرف که در برخی منابع از وی به عنوان فرزند امام موسی کاظم (ع) یاد شده، این شهر به آستانه اشرفیه تغییر نام داد.

بر اساس کتاب تاریخ گیلان، قدمت این شهر بیش از 1400 سال بوده و به دستور اردشیر بابکان -مؤسس سلسله ساسانیان- بنیان شده و در دوره‌های مختلف تاریخی مثل حمله مغول‌ها، عصر صفوی، حمله افاغنه، عصر پهلوی و جنگ جهانی دوم، فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است.

اهالی این منطقه، علاوه بر فعالیت در حوزه کشاورزی، در کارگاه‌های صنعتی گوناگونی همچون تولیدی پارچه، تولیدی پلاستیک، چوب‌بری و مؤسسات دیگر، مشغول به کار و تلاشند.

آستانه اشرفیه، زمین‌های کشاورزی و درختچه‌ها و باغ‌های بسیاری دارد و ازگیل، انار، انجیر، تمشک، شاه‌بلوط، بادام‌زمینی و برنج، بخشی از محصولات خودرو و زراعی این منطقه هستند. وجود بقعه سید جلال‌الدین اشرف، مناظر زیبای حاشیه سفیدرود، پل خشتی قدیمی، آرامگاه دکتر معین -بزرگمرد عرصه ادبیات ایران- و بازارهای هفتگی، فقط تعدادی از جاذبه‌های تاریخی و تفریحی این شهر زیباست.

مطالب مرتبط با آستانه اشرفیه

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: