بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روز ملی دماوند کوه و جشن تیرگان

روز ملی دماوند کوه و جشن تیرگان

تاریخ برگزاری: از 1396/4/23 تا 1396/4/23 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره روز ملی دماوند کوه و جشن تیرگان

ای دیو سپید پای در بند / ای گنبد گیتی ای دماوند
از سیم به سر یکی کله‌خود / زآهن به میان یکی کمربند
زمانی که نام این دیو سپید را می شنویم، از ذهنمان عبارت های زیادی عبور می کند. وقتی می خواهیم در مورد دماوند صحبت کنیم هیچ گاه تنها از بلندترین قله ایران نام نمی بریم. دماوند برای همه ما نشانه ایست از عظمت و ايستادگي، پایداری و مقاومت و کوهی که بزرگ دشمن ایران، یعنی ضحاک در آن به بند کشیده شده است. در سی تیرماه سال 1387، این کوه شکوه مند به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و از آن روز به بعد ، 13 تیرماه هر سال به عنوان روز ملی دماوند نامیده شده است.
البته 13 تیرماه، تنها متعلق به دماوند نیست. در همین روز بود که بعد از تعرض افراسیاب به ایران و محاصره منوچهر، آرش دیندار و نیک کردار جان خود را برای سربلندی ایران و کشورش فدا کرد. آرش کمانگیر، اسطوره اصیل ایرانی تمام جان و قدرت خود را درون تیری قرار داد تا با پرتاب آن از بالای کوه رویان به سمت دورترین نقاط خراسان مرز ایران و توران را مشخص کند. از همین رو از سالیان بسیار دور مردمان کشورمان به یاد این بزرگ مرد اساطیری هر سال 13 تیر را جشن گرفته و آن را تیرگان می نامند. در این روز ایرانیان در بین خود گندم و میوه پخش می کنند که نشانی است از شادی رهایی از محاصره تورانیان. علاوه بر این گروهی اعتقاد دارند که باید به نشان پاکی و سرزندگی بر همدیگر آب پاشیده و این نعمت گرانقدر خدادادی را پاس داشت.
به همین منظور در تاریخ 23 تیر انجمن کوهنوردان، مسئولان شهری با همکاری دانشگاه تصمیم به برگزاری مراسمی در این دانشگاه این شهر گرفته اند. این مراسم از ساعت 9 تا 13 با برنامه هایی چون برپایی غرفه ها، موسیقی میدانی و گفت و شنود محیط زیستی آغاز و همچنین ویژه برنامه ای شامل سخنرانی، موسیقی اقوام و تجلیل از فعالین محیط زیستی از ساعت 14 تا 17 اجرا می شود.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: