بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جشنواره نوروز بَل

جشنواره نوروز بَل

تاریخ برگزاری: از 1396/5/19 تا 1396/5/19 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره جشنواره نوروز بَل

زمین دزدانه نفس سرد برمی آورد، سال نو دیلمی آغاز می شود و کوهپایه نشینان البرز آتشی بلند می افروزند که شعله های آن بر فراز آبادی قد می کشد. مردم همدیگر را می بوسند و با خواندن شعر و تعارف شربت و شیرینی به یکدیگر «نوروزبَل» را تبریک می گویند.

طبق گاهشمار دیلمی «نوروز بَل» جشنی است که عصر آخرین شب سال، یعنی آخرین روز «اسپندار ما» و شب اولین روز سال یعنی اول «نوروز ما» برگزار می شود و با مراسم ویژه ای همراه است که از گذشته های دور تاکنون حفظ شده و نسل به نسل به ما رسیده است. این جشن باشکوه در نیمه امرداد هر سال یعنی در میانه تابستان یا به تعبیر قدیمی ها قلب الاسد، بین ۱۳ تا ۱۷ مرداد در میان  کوهپایه نشینان گیلان برپا می شود.

جشن باستانی «نوروز بَل»، امسال نیز چون سالهای قبل با هدف پاسداشت فرهنگ گیلان و رونق اقتصادی درعصر روز پنجشنبه 19 امرداد 1396 و در ساعت 17 بعد از ظهر در روستای نوروزمحله سیاهکل برگزار می شود. در این جشن می توان به تماشای نیایش پهلوانان نامی کشتی گیله مردی نشست، از موسیقی سنتی لذت برد، با بازیهای بومی و محلی که  با محوریت تولیدات روستایی برگزار می شوند آشنا شد، نمایشهای آیینی نوروزبل را تماشا کرد، با کاروان کوچ همراه شد و سرانجام لذت زندگی روستایی را از نزدیک تجربه نمود. نورافشانی شبانه نیز پایانی به یاد ماندنی بر این جشن زیباست.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: