بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

شور و هیجان اسب‌های اصیل در زمین مسابقه (جشنواره ملی اسب ترکمن ایرانی)

شور و هیجان اسب‌های اصیل در زمین مسابقه (جشنواره ملی اسب ترکمن ایرانی)

تاریخ برگزاری: از 1396/6/1 تا 1396/6/3 (به مدت 3روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره شور و هیجان اسب‌های اصیل در زمین مسابقه (جشنواره ملی اسب ترکمن ایرانی)

گورهای سکایی واقع در کوه‌های آلتا، نخستین سرنخ‌ها از اسب‌های ترکمن هستند؛ بقایای این اسب‌ها، قدمتی در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد را نشان می‌دهند. اگرچه سکاها نخستین کسانی نبودند که اسب را اهلی کردند، اما از نخستین اقوامی بودند که با اسب‌هایی موسوم به ترکمن، سوارکاری کرده‌اند.

شانه‌های عضلانی، چشم‌های درشت، گردن بلند، قدی بین ۱۴۷ تا ۱۵۲ سانتیمتر و خصلت‌هایی همچون شجاعت، استقامت و سرعت است که اسب ترکمن را به اسبی متفاوت و محبوب تبدیل کرده‌ است. اسبی که انتخاب شاهان ایرانی هم بوده ‌است؛ داریوش هخامنشی، در سپاهش ۳۰ هزار اسب ترکمن داشت. اشکانیان، از سرعت زیاد و کارایی اسب ترکمن سود می‌بردند. از سلجوقیان و صفویان، نقاشی‌هایی به‌ یادگار مانده که اسب ‌ترکمن را تصویر کرده‌اند. در دوران قاجار نیز، شاهان اسب ترکمن را به روس‌ها و فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها هدیه می‌دادند.

اسب‌های ترکمن، امروزه در قفقاز، ترکمنستان، قزاقستان و ایران هستند. از آنجا که حضور این اسب میان قوم ترکمن ایران قدمتی دیرینه دارد، آیین‌ها و جشن‌های بسیاری برایش برپا شده و می‌شود.

فدراسیون سوارکاری جمهوری ‌اسلامی ایران، با هدف معرفی دوباره نژاد اسب ترکمن ایرانی و نشان ‌دادن هویت آن، "جشنواره ملی اسب ترکمن ایرانی" را در مجموعه سوارکاری نوروزآباد تهران برگزار خواهد کرد؛ مجموعه نوروزآباد، در جاده قدیم کرج و در خیابان خلیج‌فارس و بولوار راهنما قرار دارد.

حضور داوران و کارشناسان بین‌المللی، برگزاری مسابقات و اهدای جوایز و از همه مهم‌تر حضور مردم در این جشنواره، به جذابیت‌های آن افزوده است.

یکم تا سوم شهریور، می‌توانید به تماشای این جشنواره هیجان‌انگیز، با مسابقات اسب‌دوانی و پرش و غیره بنشینید. برای ثبت‌نام در این جشنواره، به سایت رسمی فدراسیون سوارکاری مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

2 – 66180070 (021)

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: