بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

به تماشای تهران قدیم بروید (طهران در قصر)

به تماشای تهران قدیم بروید (طهران در قصر)

تاریخ برگزاری: از 1396/5/25 تا 1396/7/10 (به مدت 48روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره به تماشای تهران قدیم بروید (طهران در قصر)

رؤیای تهران قدیم، همراهِ بسیاری از مردم است؛ رؤیای سوار شدن در خودروهای بنز و کادیلاک، پوشیدن لباس‌های مردمان آن زمان، تماشای روحوضی و خیمه‌شب‌بازی و پرده‌خوانی و یا رؤیای قدم زدن و دیدن مغازه‌های خواروبارفروشی، دکان‌هایی که گوشت‌های تازه را از چنگک‌های تیز آویزان کرده‌اند و یا مغازه‌های جدیدتری که کلاه و کراوات و تازه‌های از فرنگ‌آمده را می‌فروشند.

لذت ‌بردن از تهران قدیم، با توجه به اینکه بیشتر بناهای قدیمی‌اش تخریب شده و جایشان را به ساختمان‌های جدید داده‌اند، کار ساده‌ای نیست. اما معدود عمارت‌ها و ساختمان‌های به یادگار مانده از تهران قدیم، هنوز هم می‌توانند حس حضور در شهری باهویت را به ما منتقل کنند.

باغ‌موزه قصر، یکی از همین بناهاست که در خیابان شریعتی و خیابان پلیس قرار دارد؛ باغ‌‌موزه‌ای که پیش از آنکه باغ‌موزه شود، زندان بوده است.

از دوره قاجار تا دوره پهلوی، این بنا زندان و ندامتگاه بود و در سال ۱۳۵۷ خورشیدی، زندانیان سیاسی بسیاری آنجا حبس شدند. پس از انقلاب و تا سال ۱۳۸۲ خورشیدی، این مکان همان کاربری را داشت، اما این بار برای زندانیان غیر سیاسی. پس از آن، ورق برگشت و این مکان که داخل شهر و در حال فرسایش بود، با تغییر کاربری در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به باغ‌موزه تبدیل شد.

از همان سال، باغ‌موزه قصر یکی از ساختمان‌هایی است که هم یادآور تهران قدیم است و هم محلی برای گشت و گذار مردم تهران. "تهران در قصر" و یا جشنواره تابستانی باغ‌موزه قصر که از بیست و پنجم امرداد شروع شده و تا دهم مهر ادامه دارد، با نمایش خودروهای قدیمی تهران، پوشش مردم، سُرنا‌نوازی، بازی‌های قدیمی، شهر فرنگ و غیره، بخشی از خاطرات شهر تهران در دوره قاجار و پهلوی را زنده می‌کند.

این نمایشگاه، هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۴ در این محل برپاست و البته در روزهای پنج‌شنبه و جمعه، علاوه بر تماشای نشانه‌های تهران قدیم، می‌توانید شاهد رقص‌های محلی و برگزاری آیین‌ سنتی سایر شهرها نیز باشید.

بازدید از این نمایشگاه، می‌تواند لحظات خوشی را برای همه به ارمغان بیاورد؛ به‌خصوص اگر کسی در رؤیای دیدن شهر تهران در قدیم باشد.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: