بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمایش تار و پود زندگی ایرانی به جهان(نمایشگاه فرش دستباف تهران)

نمایش تار و پود زندگی ایرانی به جهان(نمایشگاه فرش دستباف تهران)

تاریخ برگزاری: از 1396/6/1 تا 1396/6/7 (به مدت 7روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نمایش تار و پود زندگی ایرانی به جهان(نمایشگاه فرش دستباف تهران)

از روزگاران گذشته، فرش ایرانی بالا و پایین‌های بسیاری را به خود دیده است؛ چه ابتدای قرن چهارم یا پنجم هجری قمری که در گور یکی از فرمانروایان سکایی، قالیچه پازیریک کشف شد و چه امروز که این فرش با هزاران طرح و رنگ، از دوره‌های مختلف تاریخی به ما رسیده ‌است.

سرنوشت فرش ایرانی، همیشه یکسان نبوده ‌است. دوره اوج آن در تاریخ، به صفویه بر می‌گردد؛ به‌خصوص به زمان حکومت شاه طهماسب اول و شاه عباس بزرگ که به‌ یادگار ماندن ۳۰۰۰ تخته فرش از این دوره، گواه این ادعاست. اما در دوره مغول‌ها، همزمان که هنرهای دیگر به تاراج رفت و تولید و شکوفایی کم شد، فرش دستباف نیز برای سال‌ها به انزوا رفت؛ این انزوا، کم ‌و بیش تا دوره قاجار هم ادامه پیدا کرد.

پس از این دوران، بار دیگر فرش ایرانی شکوفا و پر رونق شد، به اروپا راه یافت و بازارهای جهانی آن‌ را شناختند. همچنین، کارگاه‌های بسیاری با کمک اروپایی‌‌ها و به‌خصوص انگلیسی‌ها، در ایران راه‌اندازی شد.

با تمام شهرت و ارزش شناخته‌شده فرش و قالی ایرانی در دنیا، باز هم باید حمایت بیشتری صورت بگیرد تا بتوانیم بیش از پیش، آن را به همه بشناسانیم. جای دوری نرویم. چند تَن از ما ایرانی‌ها طرح شاه‌عباسی، اسلیمی، شکارگاهی، بندی، بخارا یا محرمات را می‌شناسیم؟ شاید فقط معدودی از ما.

رقابت در تولید فرش ایرانی و اهمیت آن میان صنایع‌دستی و از همه مهم‌تر ارزش فرهنگی آن، ما را مجاب کرده که از 25 سال پیش تاکنون، برای آن نمایشگاه برگزار کنیم.

بیست‌ و ششمین دوره این نمایشگاه نیز، توسط مرکز ملی فرش ایران و با همکاری شرکت بازرگانی بین‌المللی ایدرو، از چهارشنبه یکم شهریور آغاز شده و تا سه‌شنبه هفتم شهریور یکهزار و سیصد و نود و شش خورشیدی دایر است.

اگر دوست دارید به جمع بازدیدکنندگان از این نمایشگاه بپیوندید و در موسیقیِ رنگ‌های فرش و گلیم و قالیچه‌های ایرانی غرق شوید، از ساعت ۱۰ تا 18، خودتان را به محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برسانید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: