بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جشنواره چلچراغ هنر در شهرضا

جشنواره چلچراغ هنر در شهرضا

تاریخ برگزاری: از 1396/6/9 تا 1396/6/18 (به مدت 10روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره جشنواره چلچراغ هنر در شهرضا تماشای رنگ در شهر سفال

شهرضا را بیش از هر چیز، با سفال‌هایش می‌شناسیم. ظرافت و زیبایی و استحکام سفال‌هایی که مردمان شهرضا می‌سازند، به ‌خوبی گواهی می‌دهد که از گذشته‌های دور، سرزمین بزرگی به ‌نام اصفهان در جوار این شهر قرار داشته و مجموعه‌ای از هنرهای گوناگون، در آن جریان داشته ‌است.

هرچند که شهرضا را با اصفهان می‌شناسیم، اما تاریخ این شهر روایت‌های خودش را دارد؛ پیشینه شهرضا، به ایران باستان و آن ‌زمان که شهرضا روستایی به‌ نام قلعه سمیرم در 14 فرسنگی اصفهان بود، باز می‌گردد. همچنین، در این شهر، آثاری از آل ‌زیار، سلجوقیان، دیلمیان، خوارزمشاهیان، ایلخانیان و صفویان به یادگار مانده است.

در این میان، صنایع‌دستی و به ‌طور ویژه سفالگری و سرامیک‌سازی، از مهم‌ترین ویژگی‌‌های فرهنگی، تاریخی و قومی مردمان این شهر است؛ هرچند تاریخ دقیق شروع سفالگری در شهرضا مشخص نیست، اما کارشناسان فن می‌گویند که پیشینه این هنر در این شهر، به هزار سالِ گذشته بر می‌گردد.

مردم شهرضا، بسیار هنردوست و هنرپرور هستند و به همین دلیل است که جشنواره چلچراغ هنر، به دومین دوره برگزاری‌اش رسیده ‌است.

اگر مسافر شهرضا هستید، از نهم تا هجدهم شهریور می‌توانید یک دهه هنری را در این شهر تجربه کنید؛ تماشای سفال‌ها، کاشی‌ها و دیگر صنایع‌دستی در این جشنواره پر از رنگ و طرح، جذابیت بسیاری را برایتان به ارمغان می‌آورد.

در این 10 روز، در هوای دلچسب شهریور، از ساعت 17 تا 21 به میدان حر کارخانه نوین بروید و از صد غرفه هنری برپا‌شده بازدید کنید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: