بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران

جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران

تاریخ برگزاری: از 1396/6/10 تا 1396/6/11 (به مدت 2روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران جشنواره‌ای برای شنیدن صدای اقوام

موسیقی، وصله تن زندگی است و زندگی هر کجای دنیا که باشد، آهنگ خودش را دارد. در سرزمینی که هر گوشه‌اش، طبیعت و فرهنگ و مردمان خاص خودش را دارد، هر کجا که پا بگذاری، ساز خودش را خواهد داشت؛ ایران، با اقوام متعدد و فرهنگ‌های گوناگون، چنین سرزمینی است.

اقوام ایرانی، سال‌هاست که ایران را به کشوری با تنوع بی‌نظیر ساز و صدا تبدیل کرده‌اند. این تنوع، نه‌ تنها هیچگاه باعث جدایی فرهنگی نشده، بلکه باورها و اعتقادات آیینی مشترک، تمام فرهنگ‌ها را به سمفونی بزرگی از موسیقی تبدیل کرده ‌است.

جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های موسیقی اقوام، اگرچه نمی‌توانند موسیقی‌ نواحی را به صورت علمی ترویج کنند، اما اجرای پی‌در‌پی آنها در سال‌های اخیر، سبب شده که موسیقی اقوام زنده بماند و فراموش نشود.

به همین دلیل، برگزاری نخستین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران، قدم بزرگی است برای کنار هم نشاندن صدای موسیقی نواحی مختلفی مانند گلستان، خراسان، سیستان ‌و بلوچستان، تبریز و سمنان. شهر سرخه در استان سمنان، شهریور امسال به مدت دو روز، این جشنواره را برگزار خواهد کرد. دبیر این جشنواره، معتقد است که تنوع قومی و زبانی سمنان و توجه به اینکه این منطقه شاهراه ارتباطی میان فرهنگ شرق و غرب است، دلیل اصلی برگزاری جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران در این استان است.

اجرای آیین‌های موسیقایی اقوام شرق ایران مثل اجرای آیین ذکر خنجر (آیین‌ موسیقایی ترکمن‌ها)، اجراهای گروه نیمروز سیستان و بلوچستان، اجرای برخی آیین‌های موسیقایی سمنان، اجرای آیین‌های موسیقایی تربت‌جام و بسیاری دیگر، بخشی از برنامه‌های این جشنواره هستند.

اگر از علاقه‌مندان به موسیقی قومی و محلی هستید، دهم و یازدهم شهریور به شهر سرخه بروید و در مجتمع فرهنگی‌هنری باران و پارک ملت، به موسیقی رنگارنگ اقوام گوش بسپارید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: