بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

شب‌های فرهنگی خراسان جنوبی

شب‌های فرهنگی خراسان جنوبی

تاریخ برگزاری: از 1396/6/10 تا 1396/6/11 (به مدت 2روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره شب‌های فرهنگی خراسان جنوبی جشن برج میلاد برای سرزمین طلای سرخ

خراسان جنوبی را شاید بتوان امتداد "قهستان" دانست. قهستان یا قوهستان، منطقه‌ای در خراسان بزرگ بوده که از جنوب نیشابور تا سیستان و بلوچستان وسعت داشته است؛ همان محدوده‌ای که امروزه بخش زیادی از آن، خراسان جنوبی نام گرفته ‌است.

به همین‌ دلیل، خراسان جنوبی پشتوانه تاریخی قدرتمندی دارد؛ مثلاً آنکه پناهگاه نهضت‌هایی همچون اسماعیلیان بوده و یا مورد توجه اعراب دوره عباسی قرار داشته است. یادگارهای اشکانیان و ساسانیان نیز، همچنان در این خطه باقی مانده ‌است.

بیرجند، قائنات، نهبندان، سربیشه و سرایان، همگی ردپایی از غنای تاریخی و فرهنگ روزگاران دور را در خود دارند؛ مثل سنگ‌نگاره لاخ‌مزار. وجود 719 اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در آن باعث شده تا به سرزمین رنگارنگی از آیین‌ و فرهنگ تبدیل شود.

خراسان جنوبی خاک مناسبی برای رویش زعفران دارد و همین، سبب شکوفایی آیین‌ها و فرهنگ‌هایی پیرامون آن شده ‌است. شاید بهتر باشد‌ که خراسان جنوبی را سرزمین طلای سرخ بنامیم. اما طلای سرخ، تنها دارایی خراسان جنوبی نیست. گیاهان دارویی، کتیبه‌های سفالی، سنگ‌های قیمتی، پته‌دوزی، معرق‌کاری و غیره نیز، همه در دل این خاک رشد کرده‌اند.

در راستای جشنواره تابستانی برج میلاد، قرار است با برگزاری جشنواره شب‌های فرهنگی خراسان جنوبی، آیین‌ها و فرهنگ‌های این استان معرفی شوند. این جشنواره، با آیین‌هایی مانند کف‌زنی‌های شبانی و آوازخوانی‌های علی افرازی و همچنین، ارائه غذاهای سنتی جذاب‌تر خواهد شد. پس اگر از علاقه‌مندان به فرهنگ خراسان جنوبی و محصولات و صنایع‌دستی آن هستید، دهم و یازدهم شهریور را فراموش نکنید و به برج میلاد بروید؛ از ساعت 18 تا 22، در کنار روشنایی برج میلاد، چراغ فرهنگ خراسان جنوبی نیز روشن خواهد بود.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: