بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بزرگداشت روز ملی قزوین

بزرگداشت روز ملی قزوین

تاریخ برگزاری: از 1396/6/10 تا 1396/6/10 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره بزرگداشت روز ملی قزوین گردهمایی برای شهر هنر، تاریخ و ادب

دهم شهریور، به‌ نام قزوین ثبت شده ‌است. روز قزوین، روزی است که به دنبالش یاد عبید زاکانی و حمدالله مستوفی و ده‌ها شاعر و ادیب تأثیرگذار دیگر، در ذهنمان تداعی می‌شود. ضمن اینکه، این روز زمانی برای تکرار تاریخ است؛ بنابر شواهد، پیشینه شهر قزوین به پیش از ساسانیان می‌رسد. زمانی این شهر در نوشته‌های اروپایی "ارساس" نام داشته، در تاریخ یونان "راژیا" بوده و اشکانیان آن را "اردپا" می‌نامیدند. "قسوین" به‌ معنی شهری که مردمان پر صلابتی دارد و "کشوین" به‌ معنی سرزمینی که نباید از آن غافل شد، نام‌های دیگرِ این شهر در طول تاریخ بوده‌اند.

پس از اسلام، در سال 21 هجری قمری، این شهر تبدیل به مرز و سرحد مسلمین شد و همین، به غنای تاریخ آن افزود. همچنین این شهر، هم توسط مغول‌ها تاراج شده و هم اینکه مدتی در اشغال سربازان شوروی بوده ‌است.

به خاطر خوشنویسان بزرگ این دیار، قزوین را پایتخت خوشنویسی نامیده‌اند؛ نقاشی، نقاشی پشت شیشه، تذهیب و تولید صنایع‌دستی نیز، از هنرهای مردم این شهر است.

قزوین، برای رسیدن به نقطه‌ای که امروز در آن ایستاده، فراز و فرودهای بسیاری داشته است. در دوره‌های مختلف تاریخ، مرزهای آن کوچک و بزرگ شدند تا اینکه در نهایت در سال 1376 خورشیدی، قزوین به عنوان استان معرفی شد.

برای توصیف این شهر، از آنچه بوده و آنچه شده، از پیشینه زبان و فرهنگ و ابعاد شهری‌اش، بیش از اینها می‌توان گفت. به همین‌ دلیل، برپایی جشنی برای گرامیداشت قزوین، اتفاق بسیار خوبی است. دهم شهریور امسال، بزرگداشت روز قزوین ‌همراه با برنامه‌ای از ورزش چوگان برگزار می‌شود. برای شرکت در این برنامه، می‌توانید ساعت 17:30 در میدان چوگان دولتخانه صفوی حضور داشته باشید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: