بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

تاریخ برگزاری: از 1396/6/8 تا 1396/6/15 (به مدت 8روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شور و غوغای آیین‌ها و باورها

آیین و نمایش، دو یار جدانشدنی هستند. به ‌قول دکتر ناظرزاده کرمانی، زمانی اگر کسی می‌گفت "نمایش آیینی"، یکی از دو کلمه "آیین" یا "نمایش" حشو به حساب می‌آمد. چون کسی‌ که به نمایش می‌اندیشید، در حقیقت به آیین اندیشیده بود.

در واقع، از گذشته تا امروز، آیین‌ها نمایشی از جهان و فرهنگ و دیدگاه مردمان بوده‌اند؛ در آیین‌های ایرانی، مرگ و زندگی و طبیعت و معنویت و همه آنچه در ذهن و باور مردم وجود دارد، به نمایش گذاشته می‌شود. به همین دلیل نمایش‌های آیینی‌سنتی، اتفاق جدیدی در هنر ایرانی نیست، بلکه تصویر نوینی است از آنچه وجود دارد.

بنابراین، جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که تاکنون 17 دوره از آن برگزار شده است، تکرار و بازتولید و بازآفرینیِ فرهنگ و هنری است که سال‌های بسیاری در ایران اجرا ‌شده و عده زیادی را پای خود نشانده و شیفته کرده است؛ خاطرات بزرگ‌ترهای فامیل از پرده‌خوانی، تخت‌حوضی، خیمه‌شب‌بازی، نقالی و بقال‌بازی، نشان از ریشه‌دار بودن نمایش‌های آیینی در ایران دارد.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که از هشتم تا پانزدهم شهریور در مجموعه تئاتر شهر، متروی میدان ولی‌عصر، تالار وحدت و بوستان نوروز واقع در منطقه گردشگری عباس‌آباد برگزار می‌شود، جشن پر شور و هیجانی است از آیین‌ها و سنت‌هایی که در راستای اعتقادات، هنر و تمدن ایرانی با قومیت‌های مختلف، شکل گرفته‌‌اند.

نمایش‌های تخت‌حوضی، مجالس شبیه‌خوانی، نمایش‌های عروسکی سنتی، مرور نمایش‌های آیینی و سنتی اجرا‌شده در سال‌های 1394 تا 1396، نقالی و روایت‌های ملی، نمایش‌های سنتی ملل، جوانه‌های نمایش ایرانی، پنجمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی و چهارمین دوره جایزه کتاب استاد جلال ستاری، از برنامه‌های این جشنواره هستند؛ برنامه‌های متعدد این جشنواره، از صبح تا شب، در ساعت‌های مختلفی برگزار می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت خبری تئاتر و یا سایت کانون نمایش‌های آیینی‌سنتی رجوع کنید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: