بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نخستین جشنواره منطقه‌ای کهن آواهای تنبور

نخستین جشنواره منطقه‌ای کهن آواهای تنبور

تاریخ برگزاری: از 1396/6/20 تا 1396/6/21 (به مدت 2روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نخستین جشنواره منطقه‌ای کهن آواهای تنبور نواختن برای آیین، مذهب و حق

تنبور، همیشه ساز مذهب و آیین بوده است. شاید از همین‌رو نیز مرسوم بود که دست استاد تنبور‌نواز را می‌بوسیدند؛ به ‌نشانه نواختن برای مذهب، آیین و حق. تنبور را به همین دلیل، سازی با وزن موسیقیایی و معنایی "سنگین" می‌دانند که در بیشتر مواقع، اشعار عرفانی را همراهی می‌کند.

در ایران، با توجه به باورهای عرفانی و مذهبی، نواختن تنبور رواج بسیاری داشته ‌و همچنان دارد؛ کانون اصلی آن را کردستان، کرمانشاه و شمال لرستان می‌دانند.

پیش از این و طی تاریخ نیز، تنبور جایگاه ویژه‌ای در هنر و فرهنگ داشته ‌است؛ در ايران باستان، تنبور مورد استفاده مردمان مصر و آشور قرار داشت و آشوری‌ها به آن "پاندورا" می‌گفتند. یونانیان نیز، تنبور را به‌ شکل "فاندورا" اقتباس کرده بودند که در نهایت با نام "پاندورا" وارد اروپا شد.

تنبور در گذر زمان انواع و نام‌های مختلفی داشته است؛ مانند تنبور قوچانی، شروانی، بغدادی، تيسفونی، چگور، قپوز و غیره. اما با هر نام و شکل، تنبور را بیش از همه، مردمان کرد زبان زنده نگه داشته‌اند و همچنان تلاش می‌کنند تا زنده نگه ‌دارند. برگزاری جشنواره‌ای با عنوان "کهن آواهای تنبور" نیز، تلاشی در همین راستاست.

نخستین جشنواره منطقه‌ای کهن آواهای تنبور، با حضور بزرگان موسیقی و حضور بیش از 70 تنبور‌نواز از استان‌های ایلام، لرستان، کردستان، همدان و کرمانشاه، بیستم و بیست و یکم شهریور در شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه برپا خواهد شد.

مدیر اجرایی این جشنواره، از حضور بزرگان موسیقی همچون کیهان کلهر، حسین علیزاده، شهرام ناظری، محمدرضا درویشی و اساتید دیگر در این برنامه خبر داده‌ و گفته است که در انتهای این جشنواره، از 3 گروه برتر تنبورنوازی، 9 نفر برتر مقام‌خوانی و 9 نفر برتر تک‌نوازی نیز تجلیل می‌‌شود.

اگر از علاقه‌مندان به تنبور هستید، این جشنواره که در دو نوبت صبح (شروع از ساعت 9) و بعدازظهر (شروع از ساعت 15) برگزار می‌شود را از دست ندهید و به استان کرمانشاه، شهرستان دالاهو و خانه تنبور روستای بانزلان بروید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: