بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمایشگاه زیورآلات کهن و معاصر ایران‌زمین

نمایشگاه زیورآلات کهن و معاصر ایران‌زمین

تاریخ برگزاری: از 1396/6/21 تا 1396/6/24 (به مدت 4روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نمایشگاه زیورآلات کهن و معاصر ایران‌زمین درخشش جاودان هنر زیورآلات

برای قدمت زیورآلات نمی‌توان تاریخی مشخص کرد، چراکه قدمت زیورآلات برابر با انسان است؛ از همان زمان که انسان فهمید می‌تواند با محیط پیرامونش ارتباط برقرار کند شروع به ساختن و خلق چیزهایی کرد که جنبه کاربردی نداشتند، بلکه برای تزیین و زیبایی بودند.

در ابتدای امر زینت و آراستگی، برپایه ابزارهای ساده و طبیعی در دسترس بود؛ همچون رنگ‌کردن بدن، بریدن و قطع کردن و یا اضافه‌کرن چیزی به آن.

بعد از آن انسان‌ها برای تزیین و آراستن خود به سراغ اشیا رفتند و از دندان، پنجه و یا اجزای حیوانی و طبیعی دیگری همچون صدف استفاده کردند. قدیمی‌ترین زیورآلات بشری هم مربوط به همین دوره و صدف‌های کشف‌شده در غاری در مراکش می‌شود؛ چیزی نزدیک به 110 هزار سال قبل.

با شکل‌گیری تمدن‌های بشری زیورآلات پیشرفت کردند و از جنس طلا، سنگ، چوب و فلز شدند. این پیشرفت در برخی مناطق بیش‌تر هم بود؛ منطقه ایران از همان اوایل سردمدار تولید زیورآلات بود و آثاری همچون دستبند طلای هخامنشی و یا گوشواره ساسانی این ادعا را گواه هستند.

هنوز هم ایران، در ادامه آنچه در تاریخ گذشته، در تولید و خلق آثار زیورآلات از اولین کشورهای جهان است.

نمایشگاهی با نام درخشش جاودان (نمایشگاه زیورآلات کهن و معاصر ایران‌زمین) نیز به دنباله همین تاریخ و هنر است که در موزه ملی ایران در شهر تهران برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه که از 21 تا 24 شهریور برپاست، کار مشترکی میان این موزه و شرکت برخورد نزدیک از چشم سوم است. همچنین علاوه بر برگزاری سمینار و نشستِ "مرور پیشینه ساخت زیوآلات از هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوره‌های اخیر اسلامی"، بازدیدی از زیورآلات کهن و معاصر ایرانی را فراهم آورده‌است.

اگر از علاقمندان به زیورآلات هستند، با شرکت در این نمایشگاه هم می‌توانید اطلاعات علمی درباره زیورآلات کسب کنید و هم آن‌که آثار جواهرسازان معاصر ایران اختصاص دارد که با الهام از پیشینه غنی و هزاران ساله این هنر در ایران دست به آفرینش زیورآلات و جواهراتی زده‌اند را تماشا کنید.

موزه برای بازدید از نمایشگاه از ساعت 9 صبح تا 19 شب به موزه ملی بروید. برای شرکت در سمینارها نیز می‌توانید به سایت این نمایشگاه به آدرس http://derakhsheshjavdan.com/ مراجعه کنید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: