بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمایشگاه گزیده‌ای از مُهرهای حکومتی عهد قاجار

نمایشگاه گزیده‌ای از مُهرهای حکومتی عهد قاجار

تاریخ برگزاری: از 1396/6/23 تا 1396/6/31 (به مدت 9روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نمایشگاه گزیده‌ای از مُهرهای حکومتی عهد قاجار به تماشای نشان شاهان قاجار بروید

ایرانی‌ها از قدیم اسنادشان را مُهر می‌کردند. مُهر کردن اسناد برای فهمیدنِ منشاء صدورشان، فرستنده‌اشان و از همه مهم‌تر اعتبار بخشیدن به آن‌ها بود. حالا همین مُهرها بار دیگر می‌توانند به تاریخ اعتبار ببخشند.

مُهرها در گذشته بیش از هر کسی توسط شاهان، شاهزاده‌ها و بزرگان جامعه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. از همین‌رو اشیا با اهمیتی بودند که باید به‌خوبی از آن‌ها مراقبت می‌شد.

هرچند که شاهان دوره‌های مختلف تاریخی در ایران مُهرهای مخصوصی داشته‌اند، اما مُهرهای زمان قاجاریه اهمیتشان بیش‌تر است؛ به دلیل کشف تاریخِ معاصر توسط آن‌ها و وضوح بیشترشان.

این اهمیت سبب شده تا شهریورماه ماهی برای نمایش مُهرهای حکومتی عهد قاجار در تهران، پایتخت این حکومت، باشد.

مدیر کاخ گلستان که میزبان این نمایشگاه است از نمایش 76 قطعه مُهر، دسته مُهر در اشکالی مانند انگشتر، آویز و سه نسخه از فرامین ولیعهدی ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه و احمدشاه خبر داده است.

مُهرهای این نمایشگاه، که برخی‌ از آن‌ها به شکل نوشتاری و تصویری هستند، متعلق به پادشاهان (آغامحمد خان تا احمدشاه)، وزرا و برخی از زنان خاص دربارند که هریک برای اوامر و سندها مختلفی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

نمایشگاه مُهرهای حکومتی عهد قاجار که تنها گزیده‌ای از آن‌ها در کاخ گلستان شهر تهران نمایش داده می‌شود، از نظر فنی، هنری و تاریخی جزو شاهکارهای موزه‌ای محسوب می‌شوند.

اگر تمایل به دیدن سنگ‌های گران‌قیمت این مُهرها، نقش‌برجسته‌ها، تصاویر و خطاطی‌های روی آن‌ها دارید می‌توانید از 21 تا 31 شهریورماه به محل کاخ گلستان بروید و علاوه بر گردشی تاریخی-فرهنگی در آن‌جا از این نمایشگاه بازدید کنید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: