بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

چهارمین جشنواره پسته دامغان

چهارمین جشنواره پسته دامغان

تاریخ برگزاری: از 1396/6/22 تا 1396/6/22 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره چهارمین جشنواره پسته دامغان جشن ملی برای طلای سبز

برخی می‌گویند درخت پسته در ایران، 4 هزار سال قبل در ایران اهلی شده و کشت می‌شده‌است. به طور یقین مشخص نیست که پسته در ابتدا از در ایران کشت شده و به دیگر کشورها رسیده و یا خیر.
دانشنامه بریتانیکا پسته را بومی ایران می داند و برتولدلوفر ایران‌شناس آمریکایی باور دارد که نام پسته در بسیاری زبان‌ها هم‌چون لاتین، عربی و یونانی از نام ایرانی آن برگرفته شده‌است.
با توجه به متون کهن، نام درخت پسته در فارسی قدیم پستاکو بوده که در فارسی میانه پیستاک شده و درنهایت به نام پسته باقی مانده‌است.
با این‌حال و با وجود قدمت این محصول در ایران، معروفترین پسته ایران برای اولین بار در قرن هفتم هجری بود که بر روی کاغذ ثبت شد.
پسته دامغان  معروفترین پسته ایران است که هرسال صادرات داخلی و خارجی زیادی دارد. محققان می‌گویند شهرت پسته دامغان به‌دلیل آب‌وهوای خوب این منطقه است که سبب تولید پسته‌ای مرغوب می‌شود.
دامغان از جنوب به کویر و از شمال به دامنه‌های رشته‌کوه‌های البرز می‌رسد که باعث شده تا این شهر هوایی دوگانه داشته باشد و گونه‌های مختلف میوه و از جمله پسته در آن به خوبی رشد کنند.
از همین‌رو، پسته برای دامغان محصولی استراتژیک به حساب می‌آید که از آن با نام طلای سبز هم یاد می‌شود. هرسال بیش از 30 هزار تُن پسته در دامغان تولید می‌شود و این شهر رتبه اول کشور در بیش‌ترین تولید در هر هکتار را دارد.
جشنواره ملی پسته ایران که سه دوره از آن برگزار شده است، بار دیگر برگزار می‌شود. آیین شکرگزاری، ایستگاه‌های نقاشی، مسابقه آشپزی با پسته از برنامه‌های همزمان با این جشنواره هستند.
معرفی پسته ایران به بازارهای جهانی و تجاری خارجی از اهداف این جشنواره است. به خصوص آنکه غرفه‌دارانی از آلمان، ژاپن، ایتالیا و کره‌جنوبی نیز در آن حضور دارند.
اگر از علاقمندان شرکت در این جشنواره هستید می‌توانید از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 21:30 روز 22 شهریورماه  در سالن هلال‌احمر دامغان در شهرستان دامغان استان سمنان حضور داشته باشید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: