بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمایشگاه گلگشت ایرانی در کاخ گلستان

نمایشگاه گلگشت ایرانی در کاخ گلستان

تاریخ برگزاری: از 1396/6/24 تا 1396/8/24 (به مدت 62روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نمایشگاه گلگشت ایرانی در کاخ گلستان نمایشی از رنگ و هنر برای گلگشت

لویس پرایس، خبرنگار ایندیپندنت و سی‌ان‌ان، وقتی به ایران آمد آن‌چه بیش از همه نظرش را جلب کرد، گلگشت‌های ایرانی و یا همان پیک‌نیک رفتن آن‌ها بود. پرایس در گزارش خود در ایندیپندنت در این‌باره نوشت: «تا وقتی که یک پیک‌نیک ایرانی را ندیده باشید هیچ‌چیز را ندیده‌اید! درست‌کردن چای، شیرینی‌جات، قلیان‌ و دعوت دیگران از ویژگی‌های پیک‌نیک ایرانی‌هاست.»

این تنها خانم پرایس نبود که پیک‌نیک رفتن ایرانی‌ها برایش جذابیت داشت. فریا استارک کاشفی که در دهه 1930 از ایران بازدید کرد نیز آن را ویژگی جذابی در ایران دانست که هرکس لذت آن‌را می‌داند.

پیک‌نیک رفتن ایرانی‌ها اما تاریخی فراتر از این‌ها دارد.

ایرانی‌ها از گذشته‌های دور رفتن از یک فضای بسته به یک فضای باز و یا رفتن از اندرون به بیرون را بخشی از زندگی‌اشان می‌دانستند. هرچند که این عمل نامی نداشت، اما در مینیاتورها، قالی‌ها و تصاویر دوران مختلف فرهنگ ایران گل‌گشت یا پیک‌نیک به خوبی قابل ردیابی است.

از اشکال رایج این بیرون رفتن یا گلگشت در ایران این بوده که خانواده یا خویشان در حیاط خانه، در کنار حوض، بر روی پشت‌بام و یا روی یک تخت یا قالیچه در زیر درختان اطراق کنند.

اهمیت این اتفاق سبب شد تا میراث فرهنگی، اداره موزه‌ها، پژوهشگاه میراث فرهنگی، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان و ایکوم تصمیم بگیرد که برنامه‌ای برای بررسی و تماشای گلگشت ایرانی ترتیب ببیند.

نمایشگاه گلگشت ایرانی از همین رو 24 شهریور ماه افتتاح می‌شود و تا 24 آبان‌ماه به مدت دوماه در مجموعه کاخ موزه گلستان برپا خواهد بود.

«گشت و گذار رفتن ایرانیان در طبیعت» در قالب آثار هنری و پژوهشی از نخستین مراسم سیزده‌به‌در رفتن گرفته تا گلگشت‌های شاد و فرح‌بخشی که توسط غلامان برای پادشاهان تدارک دیده شده بود به همراه مراسم‌هایی که تا به امروز ادامه دارد در این نمایشگاه گنجانده شده‌است.

به طور کلی این نمایشگاه از دو بخش نمایش آثار مینیاتور، عکس‌های تاریخی عکس‌خانه ناصرالدین شاه، باغ فرش‌ها، هنرهای صناعی، نگاره‌های مرقع گلشن از موزه‌های مختلف، نمایش آثار 21 هنرمند معاصر و بنام ایرانی و همچنین از نشست علمی-تخصصی تشکیل می‌شود.

برای شرکت در نشست می‌توانید روز پنجشنبه 30 شهریورماه به کاخ ابیض در محل کاخ گلستان بروید و برای تماشای آثار هنری کهن و معاصر نیز همه‌‌روز در ساعات بازدید کاخ گلستان آن‌جا حضور داشته باشید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: