بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی در نیشابور

نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی در نیشابور

تاریخ برگزاری: از 1396/6/28 تا 1396/6/28 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نخستین جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی در نیشابور بازی‌هایی از جنس فرهنگ

بازی‌های بومی و محلی در ایران حکایتشان فراتر از ورزش و گذران اوقات و فراغت است. هر محله و قومیتی با بازی‌های محلی‌اش تصویری بیرونی از فرهنگ و باورهایش می‌سازد. همچنین این بازی‌ها در گذشته راهکاری بوده‌اند برای تامین سلامت جسمی و روانی، اعتماد به نفس، تعامل و مشارکت‌ اجتماعی.

بازی‌هایی مانند خرسوز، کلاه‌پرک، هفت‌سنگ، طناب‌کشی، چوب‌بازی، املاش و بملاش، کمربندبازی، پرتاپک، کلاه‌پرک و غیره، هر کدام در هرکجا که باشند قابلیت‌های زیادی برای مردم و فرهنگ ایرانی داشته‌اند و از آن‌جا که در ایران قومیت‌ها و آداب و رسوم مختلف با پیشینه‌های فرهنگی مختلف ساکن هستند بازی‌های بومی و محلی متنوعی هم در سرزمین‌های مختلف وجود داشته و در برخی موارد هنوز هم دارند.

اما چرا بازی‌های محلی در برخی موارد هنوز زنده‌اند و یا اینکه باید تلاش شود تا زنده بمانند؟ این بازی‌ها با علایق ملی و هنرهای عمیق مردمی پیوند خورده‌اند و از آن‌جا که برای اجرایشان نیاز به ساده‌ترین امکانات است می‌توانند افراد زیادی از جامعه با ویژگی‌های مختلف را قانع کنند. از طرفی حفظ آن‌ها به حفظ آیین، تاریخ و تعریف ایرانی کمک می‌کند.

در سال‌های اخیر توجه بیش‌تری به بازی‌های بومی و محلی شده‌است. در روزهای آخر تابستان، برگزاری جشنواره بازی‌های محلی در شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی گواه این ادعاست.

این جشنواره با همکاری ICCN، شهرداری و اداره میراث فرهنگی نیشابور برگزار می‌شود و در آن بازی‌ها و آیین‌هایی همچون تنگلوسوری، رقص اسب چوبی، الک‌ دولک، یه‌قل دو‌قل اجرا خواهند شد.

جشنواره آیین‌ها و بازی‌های بومی محلی نیشابور سه‌شنبه، 28 شهریور ماه از ساعت 17 الی 20 در مجموعه ورزشی تنیس پارس در بلوار پژوهش این شهرستان برگزار می‌شود.

برگزاری ورکشاپ صنایع‌دستی، غذاهای سنتی و آیینی ازجمله آش بی‌بی و دمنوش‌های گیاهی از حواشی این جشنواره است.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: