بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جشنواره عروسکی سرزمین من

جشنواره عروسکی سرزمین من

تاریخ برگزاری: از 1396/6/28 تا 1396/6/28 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره جشنواره عروسکی سرزمین من مراسمی برای خلق دوباره بی‌بی راز و نیاز

بی‌بی کُگ پیراهن، شوال، لچک، مکنا و پاپوش به تن می‌کند. جنسش از پارچه است و اجزایش با پنبه، گل سرخ و برگ آویشن کامل شده‌است. این بانوی زرتشتی سال‌هاست که راز و نیازها را گوش می‌دهد و نذر و حاجت‌ها را برآورده می‌کند. بی‌بی کُگ – این عروسک کهن- نه برای بازی و تفریح که برای آیین خلق شده‌است.

حالا قرار است این عروسک که معروف‌ترین عروسک آیینی زرتشتیان است بازتولید شود و بار دیگر در زندگی مردم، خصوصا زنان که خلق‌کننده آن هستند، جایش را پیدا کند.

ناهید خنجری –پژوهشگر طرح بازآفرینی عروسک‌های آیینی زرتشتی- و گروهش دوسال پیش کار بازآفرینی این عروسک‌ها را آغاز و پس از شناسایی آن‌ها و پیکرهایشان در اسفند 95 از معروف‌ترینشان، یعنی بی‌بی کُگ رونمایی کردند.

بی‌بی کُگ در نمونه‌های اصلی و کهن، پوشش ساده‌تری داشت اما در بازآفرینی آن، پوشش پیراهن تیرتیروگ که نمونه اصلی پوشاک زنان زرتشتی است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مورد توجه قرار گرفتن دوباره بی‌بی کُگ در آیین زرتشتی تا کنون سبب اجرای برنامه‌هایی پیرامون آن شده که یکی از آن‌ها در اردکان یزد، با عنوان "جشنواره عروسکی سرزمین من"  و با هدف معرفی این عروسک‌ها برگزار می‌شود.

برای شرکت در این جشنواره که حاصل ماه‌ها پژوهش میدانی، کتابخانه‌ای و موزه‌ای است، می‌توانید ساعت 18 روز 28 شهریورماه در خانه بوم‌گردی ماه‌‌بی‌بی حضور داشته باشید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: