بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

اجرای «سیمرغ صلح» روی برج آزادی

اجرای «سیمرغ صلح» روی برج آزادی

تاریخ برگزاری: از 1396/6/25 تا 1396/6/29 (به مدت 5روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره اجرای «سیمرغ صلح» روی برج آزادی نورپردازی در برج آزادی، به‌پاس صلح

31 شهریور برابر با 21 سپتامبر در همه جهان روز صلح نام دارد، در حالی‌‌که همین‌حالا و تنها دو، سه روز مانده به این روز در بسیاری از کشورهای جهان خون مردم زیادی روی زمین ریخته می‌شود و جنگ جریان دارد. وقوع جنگ در بسیاری از کشورهای دنیا اتفاقی نیست که تازگی داشته باشد، سی‌وشش سال پیش، در 21 سپتامبر 1981 هم که اولین روز صلح در جهان ثبت شد، باز هم جنگ در جهان وجود داشت.

با همه این‌ها روز صلح جهانی در این چندسال در جهان گرامی داشته شده‌است تا صلح جهانی (world peace) اندیشه داشتن جهانی بدون خشونت را تکثیر کند.

صلح، برای از بین رفتن همه خصومت‌ها و عداوت‌ها درمیان مردم همیشه یکی از دغدغه‌های تاریخ بوده‌است. تمام ادیان بشری در دوره‌های مختلف تلاش می‌کردند تا مردم را به صلح و آشتی دعوت کنند.

بودایی‌ها معتقدند تا زمانی‌که مردم نتوانند احساساتی منفی همچون خشم را از ذهنشان برانند و احساساتی هم‌چون عشق را پرورش دهند، صلح و آرامش برپا نخواهند شد.

هندو‌ها به طور سنتی از قدیم جمله‌ای‌ سانسکریت را درباره صلح به‌کار می‌برند که می‌گوید "جهان یک خانواده است".

مسیحیان نیز برای رسیدن به صلح گسترش پیام‌هایی همچون رستگاری و نجات را از طریق عیسی مسیح می‌دانند.

در دین یهود، مردم بر این باورند که در آینده رهبری بزرگ به پا خواهد خواست که مردم اسرائیل را متحد و صلح و رفاه اجتماعی را ایجاد خواهد کرد.

در اسلام نیز صلح زمانی اتفاق خواهد افتاد که منجی‌ای بیاید و آن‌گاه عشق، عدالت و صلح در جهان فراوان شود و جهان چیزی شبیه بهشت.

با همه این تعارف، صلح برای تمام انسان‌ها و برای تمام فرهنگ‌هاست که روز جهانیِ آن تنها بهانه‌ای برای پرداختن دوباره و یا تکرار آن است.

در ایران و در تهران نیز، امسال در روز جهانی صلح در کنار دیگر برنامه‌ها، برنامه‌ای متفاوت در میدان آزادی برگزار و یا بهتر آن‌که بگوییم نمایش داده خواهد شد.

"سی‌مرغ صلح" نام این برنامه هنری است که قرار است با روایتی تصویری از داستان آفرینش، معراج انسان به عالم قدسی، نشان دادن ایران راه و در نهایت روایت داستان سیمرغ، به نکوهش جنگ و ستایش صلح بپردازد.

از 25 تا 29 شهریور می‌توانید سمفونی نور (ویدیو مپینگ) «سیمرغ صلح» را، از ساعت 20 الی 22، بر روی دیواره برج آزادی شهر تهران مشاهده کنید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: