بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمایشگاه گروهی عکس «از کوره‌راه تا شاهراه» برپا شد

نمایشگاه گروهی عکس «از کوره‌راه تا شاهراه» برپا شد

تاریخ برگزاری: از 1396/6/17 تا 1396/6/31 (به مدت 15روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نمایشگاه گروهی عکس «از کوره‌راه تا شاهراه» برپا شد

بسیاری از حقایق تاریخی جهان را از سفرنامه‌هایی فهمیده‌ایم که روزگارانی بسیار دور را ترسیم کرده‌اند. این سفرنامه‌ها از زمانی که انسان توانست جهان اطرافش را توصیف کند پا به عرصه ادبیات گذاشتند.

از میان سفرنامه‌های کهن جهان برخی از آن‌ها به مصریان متعلق است که قدمت این متون به تاریخی نزدیک‌به سده ششم پیش از میلاد می‌رسد. سفرنامه کوسموس اسکندرانی از این دست است که در آن گزارش‌هایی از سفر به اتیوپی، هند غربی و سیلان وجود دارد. همچنین سفرنامه مگ استنس که سفیر سلوکوس اول در هند بود، یونانی‌ها را با هند آشنا کرد.

اما سفرنامه‌نویسی در ایران هم تاریخ کهنی دارد. بنابر اسناد، یکی از قدیمی‌ترین سفرنامه‌های ایرانی، سفره‌نامه‌ای در دوره ساسانی است که درباره سفر طولانی برزویه، پزشک خسرو انوشیروان، به هند است.

همچنین قدیمی‌ترین پیشینه سفرنامه‌نویسی در دوره اسلامی نیز به قرن پنجم هجری باز می‌گردد که ابو معین ناصرخسرو قبادیانی آن را نوشته که امروز اثری ماندگار در زبان فارسی است.

در کنار این متون، تصاویری نیز درباره سفرنامه‌های ایرانی وجود دارد که نمایشگاه عکسِ «از کوره‌راه تا شاهراه» قرار است در برنامه‌ای تصاویر و متون سفرنامه‌ها را به نمایش و خوانش بگذارد.

در برنامه گالری «آس» تهران که با همکاری فصلنامه گیلگمش اجرا شده‌است، با حضور تعدادی جهان‌گرد، ایران‌گرد، علاقمندان به سفر، ادبیات، گردشگری و غیره نمایشگاه گروهی از کوره‌راه تا شاهراه در جمعه، 17 شهریور، افتتاح می‌شود و تا 31 شهریور ادامه خواهد داشت.

در توضیح این نمایشگاه نوشته شده است:

« سفر پدیده‌ای است که آغازش با رویا و پایانش با خاطره همراه است. بسیارند رویاپردازانی که خود را از مأمن تکرار می‌رهانند و در نهایت، خاطرات قدم‌های پیموده شده را به قلم‌های شیوا و سخن‌های خوش می‌بخشند. در این میان، ما با خواندن و شنیدن فرایند سفرهایشان، در بستر یک حسرت انگیزه‌بخش، چگالی اثربخشی از رهایی را تجربه می‌کنیم و غرق یک تعلیق خواهیم شد.»

سفرنامه‌خوانی‌های این برنامه جذاب نیز در این گالری از 18 شهریور، هر روز ساعت 18 آغاز می‌شوند.

آدرس محل برگزاری تهران، شریعتی، بالاتر از پل رومی، جنب بانک پارسیا،٬ پلاک ۱۸۳۱، گالری آس خواهد بود.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: