بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمایشگاه سفر

نمایشگاه سفر

تاریخ برگزاری: از 1396/7/5 تا 1396/7/12 (به مدت 8روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نمایشگاه سفر نگاهی به گراورهای کاخ اختصاصی نیاوران

کم نبودند گردشگرانی که در دوره‌های مختلف تاریخی در مسیرهای مختلف و جغرافیاهای متفاوت سفر کردند و حاصل سفرشان را به هر شکل که می‌شد به ثبت رساندند.

تا به امروز سفرنامه‌های مکتوب زیادی را دیده‌ایم، اما دیدن سفرنامه‌های تصویری کمتر در معرض نمایش بوده‌اند و امروزه این تصاویر به‌عنوان گنجینه‌هایی هنری برای گردشگری و تاریخ به حساب می‌آیند که در موزه‌های جهان از آن‌ها محافظت می‌شود.

امروز، تابلوهای بسیاری در بسیاری از کشورها وجود دارد که تصاویری از سفر یا بهتر آن‌که بگوییم سفرنامه‌هایی تصویری هستند؛ تابلوهایی که به روش سنتی گراورسازی چاپ شده‌اند.

از مضمون این گراورسازی‌ها که سفر باشد هم بگذریم، گراورسازی خود شاخه‌ای از هنرهای تجسمی است که اثر هنری را روی سطح کاغذ، پارچه، چرم، پلاستیک و یا سطوح دیگر، به صورت دستی چاپ می‌کند و خود به تنهایی محصولی ارزشمند است.

هرچند گراورسازی‌ها‌ بیش‌تر در کشورهای اروپایی وجود دارند، اما در ایران نیز آثاری ویژه از آن‌ها، با مضمون سفر، وجود دارد که در دوره پهلوی دوم خریداری شد و به آثار هنری خارجی موجود در ایران اضافه شد.

شاید یکی از بهترین بهانه‌ها برای دیدن این گراورسازی‌ها  روز جهانی گردشگری باشد و نمایشگاهی با عنوان "نمایشگاه سفر؛ نگاهی به گراورهای کاخ اختصاصی نیاوران".

این نمایشگاه بنا بر اعلام روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، همزمان با آغاز هفته گردشگری مجموعه‌‌ای از گراورهای خریداری‌شده در دوره پهلوی دوم را به نمایش می‌گذارد؛ گراورهایی که نمونه‌های چاپی از اصل آثاری هستند که از سفرنامه‌های برخی جهانگردان غربی به روش سنتی تهیه شده و از مجموعه پهلوم دوم بوده ‌است.

این نمایشگاه که از 5 تا 12 مهرماه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود، به‌جز تاسوعا و عاشورای حسینی، از ساعت 9 صبح الی 16 بعدازظهر در این مجموعه برپاست.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: